Candy Dulfer – królowa smooth jazzowego saksofonu zagra we Wrocławiu! (9.03.12)

2012, archiwum — By on 2 stycznia 2012 14:54

Niekwestionowana królowa smooth jazzowego saksofonu przyjedzie do Wrocławia na zaproszenie  Ethno Jazz Festivalu.Koncert odbędzie się 9 marca 2012 r. w hali Orbita,  znanej melomanom z występów Pata Methenego, Bobby’ego McFerrina czy Diany Krall.

Candy Dulfer, saksofonistka altowa, pochodzi z Holandii. Urodziła się w 1969 roku w Amsterdamie i jest córką legendarnego holenderskiego jazzmana, również saksofonisty – Hans Dulfera.

Candy zawsze lubiła jazz, ale nikt nie spodziewał się, że odniesie tak spektakularny sukces. Jej przygoda z saksofonem rozpoczęła się w wieku 6 lat. Ojciec szybko odkrył talent u córki i umieścił ją w lokalnej orkiestrze dętej, gdzie Candy zetknęła się ze swym ulubionym saksofonem altowym. Również dzięki ojcu poznała twórczość sławnych wirtuozów saksofonu jak Sonny Rollins, Coleman Hawkins czy Dexter Gordon. Jednak jej największym mistrzem pozostaje, obok ojca, Miles Davis – za zdolność do kreowania nowych stylów i samodoskonalenia przez tak wiele lat – wyjaśnia swą miłość do króla jazzu pierwsza dama saksofonu.

Kiedy Candy miała 12 lat założyła swój pierwszy zespół – Funky Stuff. Zespół bardzo szybko zdobywał popularność, szturmując radio i telewizję. Wkrótce Funky Stuff było na ustach wszystkich – towarzyszył między innymi Madonnie w czasie jej europejskiej trasy. Jednak w świat poznał Candy dzięki Prince’owi, który zaprosił ją do współpracy przy piosence „Partyman”.

Wtedy Candy została zaproszona przez Dave’a Stewarta – gitarzystę i producenta grupy Eurythmics – do nagrania partii saksofonu w utworze „Lilly Was Here”, który okazał się największym jak do tej pory przebojem Candy. W 1990 roku kompozycja dostała się na 6. miejsce zestawienia w Wielkiej Brytanii, a równocześnie okupowała pierwsze miejsce w Holandii. Zanim Candy wydała debiutancki album współpracowała jeszcze z Van Morrisonem, Arethą Franklin i Pink Floyd. Płyta „Saxuality” ukazała się w1991 roku i odniosła sukces zarówno w Europie jak i za oceanem. Album zyskał status złotej płyty i był nominowany do Nagrody Grammy.

Dwa lata później ukazał się następny longplay Candy „Sax-a-Go-Go”, zawierający między innymi utwór Prince’a „Sunday Afternoon”. W roku 1994 Candy wydała płytę „Big Boy”, a w następnym roku „Big Girl”. Po trzech latach ukazał się kolejny solowy krążek artystki „For The Love of You”. W roku 1998 na rynku pojawiło się pierwsze wydawnictwo typu the best of – „The best of Candy Dulfer”. W roku 2002 roku Candy nagrała płytę razem z ojcem „Dulfer Dulfer”, a w 2003 ukazał się jej solowy album „Right In My Soul”. W międzyczasie nagrywała między innymi z Prince’em, Total Touch, Blondie i Maceo Parkerem.

 

Ethno Jazz Festival prezentuje:
CANDY DULFER – królowa smooth jazzowego saksofonu po raz pierwszy we Wrocławiu

9.03.12 godz.19.00
hala Orbita, ul. Wejherowska 34

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 70 zł – IV miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , , , , ,

Comments are closed.