Raz Dwa Trzy z nową płytą (22.03.10)

2010, archiwum — By on 8 lutego 2010 10:56

Po paru latach zespół Raz Dwa Trzy powraca z autorską płytą. Poprzedni autorski projekt zatytułowany „Trudno nie wierzyć w nic”  – nominowany był do Fryderyków 2003 aż w siedmiu kategoriach – otrzymał 5 statuetek w kategorii „Muzyka Alternatywna” – za „Piosenkę Roku”, „Produkcję”, „Teksty”, „Płytę Roku”, oraz „Grupę Roku”. Sprzedał się do tej pory w ponad stutysięcznym nakładzie.  Nowa płyta w sklepach muzycznych pojawi się 1 marca 2010 roku. Od 14 marca zespół rusza w trasę  koncertową.

Jak dotąd w twórczości grupy ważne były pewne idee poboczne, które ukierunkowywały jej działania, oraz w przeszłości stanowiły o brzmieniu całości nagrywanych  piosenek. Jedną  z takich idei jest poszukiwanie. Ono jawi się momentami jako ważniejsze od efektu końcowego, którego słuchacze skłonni są  oczekiwać. Przez lata postępując autonomicznie w stosunku do oficjalnego nurtu rozrywki, do oczekiwań i do zapotrzebowań Zespół pisał piosenki, które wynikają z potrzeby znalezienia się pomiędzy hałasem muzycznym, a tym co jako Wykonawcy chcieliby usłyszeć i zagrać.

Dlatego nowe utwory nie epatują mocnym, wygenerowanym przez studyjną  maszynerię brzmieniem. Jako zwolennicy naturalności sięgnęli w dużej mierze po instrumenty akustyczne, a użyte partie elektryczne harmonijnie współgrają z całością.  Zależało im, aby poskromić nabyte przez zgoła dwadzieścia lat pracy ambicje i doświadczenie. Po to, aby sobą nie zastępować muzyki i słów. Żeby muzyce pozwolić grać, a słowom znaczyć. Płyta nazwana została „SkąDokąd”. Po to, by oddać nastrój poszukiwania, by zaangażować serce i wyobraźnię, a nie tylko zmysł słuchu, poczucie rytmu, czy sformatowany czas odbioru, który skłonniśmy poświęcać na wysłuchanie piosenki trwającej nie dłużej niż przysłowiowe trzy minuty i trzydzieści sekund.

plakat_123

A. Nowak jako autor słow zwrócił uwagę na tematy, które w obrębie piosenki popularnej są, jeśli nie pomijane, to z pewnością rzadko poruszane. Tymi wyróżnionymi są: problem braku nadziei oraz akceptacji śmierci jako zjawiska nieodłącznego od naszych narodzin. Lęku, który degraduje naszą świadomość i poczucie wartości. Lęku  zniewalającego nas od wewnątrz i lęku, który ma przyczynę w zjawiskach zewnętrznych. Lęku niepokojącego serce.

Pisze też o całym procesie jakim jest życie. Mówi:

Coraz dobitniej zdajemy sobie sprawę z tego, że najważniejsze jest to, co dzieje się w czasie teraźniejszym. Tu i teraz, lecz pomiędzy ludźmi, pomiędzy ważną dla tożsamości każdego z nas przeszłością, a przekorną i nieodmiennie budzącą nadzieję, przyszłością. Dlatego nie tyle pytamy „Skąd, dokąd?”, ile usiłujemy odnaleźć się w napotkanym miejscu, czasie i przestrzeni.„SkądDokąd

Przyjacielem  muzyki zespołu i producentem płyty jest  towarzyszący grupie od przeszło dziesięciu lat, Marcin Pospieszalski. Realizacją płyty zajął się, tak jak w przypadku „Trudno nie wierzyć w nic” Rafał Paczkowski.  Wirtuozerią gry na instrumentach perkusyjnych piosenki wzbogacił, grający już wcześniej z grupą Tomas Celis Sanchez, na trąbce zagrał Antoni „Ziut” Gralak a na instrumentach dmuchanych brzmienie ubarwił Joszko Broda.


RAZ, DWA, TRZY
22.03.10 godz. 20.00 Wytwórnia Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1
bilety: 100 zł – I miejsca, 80 zł – II miejsca, 60 zł – III miejsca, 45 zł – miejsca stojące
Bilety już wkrótce w sprzedaży, rezerwacje: bilety@o2.pl

FOTO

Tags: , ,

Comments are closed.