Cristina Branco – kolejna wielka gwiazda fado we Wrocławiu (26.10.10)

2010, archiwum — By on 2 czerwca 2010 10:37

Cierpienie, tęsknota czy uczucie bezsilności w kontakcie z nieugiętym losem – to odcienie emocji, o których najczęściej traktują wywodzące się z biednych dzielnic portowych miast Portugalii pieśni fado. Gatunek ten w świecie rozsławiły głosy Amalii Rodrigues, Any Moury czy niedawno goszczącej na naszym festiwalu Marizy.
Do tego zacnego grona młodych, uzdolnionych portugalskich pieśniarek od blisko dekady zalicza się także urodzona w ojczyźnie fado Cristina Branco. Ethno Jazz Festival ma przyjemność zaprosić na wrocławski występ artystki w ramach trasy „Kronos„.

Przed sięgnięciem po fado, zainteresowania Cristiny Branco krążyły wokół jazzu i innych odmian tradycyjnej muzyki portugalskiej. W świat melancholijnych pieśni wprowadził ją jej dziadek przedstawiając dokonania królowej tego gatunku – wspomnianej już Amalii Rodrigues. Branco, podobnie jak Mariza, nie boi się eksperymentować zarówno z warstwą liryczną jak i brzmieniową, nie zrywa z tradycją, lecz szuka tego, co w niej najlepsze i prezentuje w bardzo osobisty, przepełniony emocją sposób. Słychać przy tym szczególnie jej dawne fascynacje jazzem. Na co dzień komponuje wspólnie z Custódio Castelo, gitarzystą, który towarzyszy jej podczas pracy w studio.

Do Polski Branco przyjedzie w następującym składzie:

Cristina Branco – śpiew
Ricardo Dias – fortepian
Bernardo Couto – gitara portugalska
Alexandre Silva – gitara
Fernando Maia – gitara basowa


CRISTINA BRANCO – jedna z najważniejszych portugalskich gwiazd fado
26.10.10 godz.20.00 C.S.Impart ul.Mazowiecka 17

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 80 zł – balkon, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)


VIDEO:

Tags: , ,

Comments are closed.