Zdenek Bina & Jan Urbanec – nowy projekt lidera -123min. (21.04.10)

2010, archiwum — By on 7 kwietnia 2010 09:27

W grudniu 2009 roku rozpadł się jeden z ciekawszych zespołów czeskich, -123min. Założyciel zespołu i niekwestionowany lider wprowadził w życie kiełkujący od lat pomysł, grania akustycznie. 31 grudnia w czeskiej telewizji pojawił się w Nocy z Aniołem duet Zdenka Biny z Janem Urbancem. Śpiew oraz gitara akustyczna i akustyczna gitara basowa.

W muzyce duetu czuć rockową tradycję Minut, jazzowe inklinacje i swobodę, niczym nieskrępowaną wyobraźnię, pozwalającą na podróże w odległe

rejony, często w takie gdzie jazzowy czy rockowy muzyk, z różnych powodów, by się nie zapuścił. Muzyka grana z pasją, ale i wyczuciem, zabarwiona humorem, wciąga słuchaczy, zabiera w podróż. W radosną podróż, z której nie chce się wracać.

Muzycy budują skromnymi na pozór środkami nastrój balansujący od zadumy i melancholii po karnawałową zabawę. Muzyka zmieniając nastroje wędruje przez różne konwencje i miejsca na ziemi. Kompozycje, w dużej mierze improwizowane, nie mają wiele wspólnego z nasuwającą się na myśl, przy tym zestawie instrumentów, Hiszpanią. Rytmy pochodzą raczej z Południowej Ameryki, Afryki czy Azji, choć to też tylko przyprawa, fascynacje. Muzyka jest Zdenkowa, słychać to w każdej nucie, w każdej piosence. Zdenek jest główną postacią przedstawienia, oprowadza po swoim świecie opowiadając własne historie. Nieco chaotyczne, rozbiegane, rozimprowizowane. Zdenek, jak zwykle, ma wiele do przekazania a w jednym utworze odnaleźć można pomysłów na kilka piosenek. Koncert to podróż po pełnym humory a niekiedy zadumy świecie Zdenka Biny.

ZDENĔK BÍNA ACOUSTIC PROJECT
Zdenĕk Bína, śpiew, gitara akustyczna
Jan Urbanec, gitara basowa


21.04.10, godz. 20.00 klub Łykend
Zdenek Bina & Jan Urbanec (-123min.)
bilety: 20 zł – przedsprzedaż, 25 zł – w dniu koncertu

Tags: , , ,

Comments are closed.