Światowej sławy wokalistka z Iranu na jedynym koncercie w Polsce! (29.10.12)

2012, archiwum — By on 29 czerwca 2012 10:38

Nazwana jednym z cudów transowej odmiany muzyki świata, irańska wokalistka Mamak Khadem wystąpi 29 października we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem w ramach Ethno Jazz Festivalu.

Mamak Khadem wciąga w świat swojej muzyki, która jest połączeniem perskich tradycji oraz jej własnego, odważnego i świadomego stylu. Pomimo otwarcia na wpływy innych kultur, to właśnie klasyczna muzyka i poezja perska pozostają w centrum jej zainteresowań.

Urodziła sie w Teheranie w Iranie, dorastała jednak w Stanach Zjednoczonych dokąd przeprowadziła się jako nastolatka. Dwa lata po przenosinach do Ameryki w jej rodzinnym kraju wybuchła rewolucja, a ośmioletnia wojna między Irakiem a Iranem wpłynęła na dalsze losy Mamak Khadem.  Po zakończeniu rewolucji Mamak zwróciła sie ku tradycji i rozpoczęła naukę klasycznej muzyki perskiej u boku największych mistrzów irańskiej wokalistyki.

„Po wielu latach powrotów do Iranu i studiowania muzyki moich przodków, zdałam sobie sprawę, ze nie chcę zostać tradycyjną pieśniarka. Moją intencją było stworzenie własnego stylu – uniwersalnego i przystępnego, lecz wyraźnie irańskiego w swoim charakterze. Stało się to dla mnie wyzwaniem, któremu chciałam sprostać.”

Mamak była współzałożycielką formacji Axiom of Choice, która wniosła wiele świeżego powiewu do muzyki płynącej z tamtego rejonu świata. Liczne podróże po Bliskim Wschodzie wpłynęły na brzmienie jej pierwszego solowego albumu, na którym znalazła się szeroka gama regionalnych i folkowych melodii nie tylko o irańskim lecz także greckim, tureckim, czy armeńskim rodowodzie.

„A Window to Color”, najnowsze dzieło Mamak Khadem zawiera oryginalnie napisane przez nią kompozycje inspirowane twórczością perskiego artysty Sohraba Seperhri. Zakorzenione mocno w przyrodzie teksty traktują szeroko o uczuciu tęsknoty, pięknie, wolności oraz powrotu do niewinności. Mamak za swoja misję uznała zaszczepienie w młodym pokoleniu chęci poznawania, głębszej obserwacji oraz celebracji światowego pokoju i współistnienia narodów.

Mamak Khadem to niezwykle aktywna scenicznie postać, występowała na wielu liczących sie festiwalach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w innych częściach naszego globu. Udziela się także regularnie w sesjach nagraniowych dla innych muzyków, w tym także kompozytorów muzyki do takich filmów i seriali jak The Peacemaker, Traffic, The Profiler, Buffy the Vampire Slayer oraz Battlestar Galactica.

Prasa o Mamak Khadem

“To muzyka, której korzenie sięgają do wczesnych irańskich tradycji. Mimo to Mamak Khadem udaje się posługiwać zrozumiałym dla współczesnych językiem. Warto posłuchać przekazu, jaki niesie jej głos.” (Laudan Nooshin, Songlines)

“Mamak Khadem przełamuje podziały płciowe w tradycyjnej muzyce perskiej. To jedna z niewielu Iranek, które wykonują ten rodzaj poezji otwarcie przed publicznością, przywilej przez lata dany wyłącznie męskiej części artystów. (PRI’s The World, Stany Zjednoczone)

“Jej plyta „Jostojoo” to zaproszenie do świata muzycznej magii.” (TJNelson, World Music Central, Stany Zjednoczone)

 

Ethno Jazz Festival prezentuje:
MAMAK KHADEM – światowej sławy wokalistka z Iranu

29.10.12 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 120 zł – I miejsca, 90 zł – II miejsca, 70 zł – III miejsca, 40 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Tags: , ,

Comments are closed.