DUB INC. (Dub Incorporation) – francuska gwiazda reggae powraca do Wrocławia (30.03.12)

2012, archiwum — By on 6 lutego 2012 08:02

Po znakomicie przyjętym przez reggae’ową publiczność występie na ubiegłorocznym festiwalu One Love, francuski zespół ponownie zawita do Wrocławia. Już 30 marca zagrają w dobrze znanym fanom reggae klubie Alibi.

Dub Inc. (wcześniej występujący jako Dub Incorporation) powstali w 1997 na bazie historii wspólnej dla wielu innych grup: ekipa przyjaciół zgromadziła się wokół wspólnej pasji – muzyki. Doświadczenia muzyczne i inspiracje każdego członka zespołu są bardzo bogate i różnorodne, co wyjaśnia dlaczego ich muzyka jest tak oryginalna – podążająca ścieżką od wschodnich tradycyjnych rytmów i melodii do nowoczesnego hip-hopu i electro dubu. Chcąc traktować to, co robią w profesjonalny sposób, szybko decydują się na nagranie CD ze swoimi pierwszymi utworami. W maju 1999 ukazuje się „Dub Inc. 1.1” i zespół zyskuje lokalną popularność. Czerwiec 2001 to płyta „Version 1.2.”. Od tej pory zespół zaczyna grać trasy koncertowe i zdobywa reputację bardzo dobrej grupy live. Następnie we wrześniu 2003 nakładem Productions Spéciales ukazuje się „Diversité”. Zespół zdobywa dobrą prasę oraz zaczyna wyprzedawać swoje koncerty.

„Dans le décor” – kolejny album formacji wydany w sierpniu 2005, to krok milowy w rozwoju. Gościnnie na płycie pojawili się czołowi francuscy i światowi wokaliści reggae: Lyricson, Omar Perry (syn Lee Perry’ego), David Hinds (Steel Pulse). Producentem był Sam Clayton, odpowiedzialny za wiele klasycznych albumów od Steel Pulse i Brain Damage po Mystic Revelation of Rastafari.

Po wielu wyprzedanych trasach koncertowych (m.in. razem z Culcha Candela we Francji oraz Niemczech), w 2006 roku zespół wydał album live, również w wersji z koncertowym DVD. Dub Inc. potwierdził nim swoją klasę jako profesjonalnej i niezwykle żywiołowej formacji doskonale łączącej klasykę reggae z nowoczesnymi tendencjami dancehall. Charakterystyczną cechą ich stylu zawsze pozostaje sceniczny dialog dwóch kontrastujących i świetnie uzupełniających się wokalistów. Ich koncerty to istny dynamit energii. Nawet we Francji, gdzie poziom sceny reggae jest bardzo wysoki, ich gwiazda świeci wyjątkowo jasnym światłem.
Dub Inc. pojawili się po raz pierwszy w Polsce na Ostróda Reggae Festival w 2007 roku jako jeden z headlinerów dużej sceny. Pozostawili po sobie niezatarte wrażenia i w ciągu jednego dnia stali się gwiazdą na polskiej scenie reggae. Sukces ten powtórzyli w Ostródzie w 2010 roku i we Wrocławiu w 2011. W 2008 roku ukazał się ich kolejny znakomity album „Afrikya”.

Ostatnie wydawnictwo Dub Inc. to bardzo wysoko oceniany album „Hors Controle” (2010), z którym dotarli już do Afryki, USA, na Jamajkę czy na niemiecki Summerjam, gdzie Tarrus Riley wykonał z nimi wspólny utwór z płyty. Zawsze obecne w ich muzyce północnoafrykańskie wpływy, na tej płycie podkreśla również obecność Kateba Yacine, popularnego algierskiego pisarza oraz wokalisty legendarnej formacji Gnawa Diffusion.

wrockfest.pl prezentuje:
DUB INC. (Dub Incorporation) – francuska gwiazda reggae powraca do Wrocławia

30.03.12 godz.20.00
Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67

bilety: 39 zł – pierwsze 200 szt., 45 zł – przedsprzedaż, 50 zł – w dniu koncertu
rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , , ,

Comments are closed.