Nigel Kennedy ponownie we Wrocławiu! (21.09.10)

2010, archiwum — By on 15 czerwca 2010 13:30

Charyzmatycznego skrzypka z towarzyszeniem polskich jazzmanów będziemy mieli okazję podziwiać 21 września podczas kolejnej odsłony Ethno Jazz Festival. Artysta promować będzie swoją  najnowszą płytę „ Shhh !” , której polska premiera miała miejsce 3 maja 2010 roku.
Album kwintetu Nigela Kennedy potwierdza niezależny status i nienasycony muzyczny apetyt jednego z najwspanialszych i najbardziej nieprzewidywalnych muzyków Wielkiej Brytanii.
Po wydaniu w 2008 roku własnoręcznie napisanych utworów na albumie NKQ „A Very Nice Album” pojawia się zbiór Kennedy’ego o jeszcze bardziej eklektycznym charakterze. Został on nagrany w legendarnych rockowych studiach w Rockfield, w ojczystym kraju artysty – Południowej Walii.

Współtwórcą jednego z najbardziej niesamowitych i najbardziej zaskakujących utworów albumu jest Boy Georgie, stary przyjaciel i bliski sąsiad Kennedy’ego z południowo-zachodniego Londynu, który dzieli jego zamiłowanie do późnych piosenek Nicka Drake’a. Delikatny wokal George’a w utworze River Man wskazuje na kolejny nowy kierunek obrany przez Kennedy’ego – łagodny chamber pop, w którym wydobywa niskie, liryczne tony ze swych skrzypiec.
„Znalazłem kilku wokalistów, o których głosach pomyślałem, że mogą dobrze wypaść w kawałku River Man, ale o głosie George’a po prostu wiedziałem że będzie brzmieć niesamowicie, a jego piękna, bardzo poruszająca interpretacja i styl nadają piosence zupełnie inny wymiar.”

Pozostałe piosenki na „Shhh!” to oryginalne utwory Kennedy’ego, od długiego instrumentalnego kawałka rozpoczynającego album – „Transfiguration” – przypominającego unoszące się w powietrzu dźwięki orkiestry Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina – po nieprzyzwoity funck rock ostatniego utworu pod tytułem „Oy!”. Nastroje na płycie są bardzo zróżnicowane – od ascetycznego, smutnego i pełnego uczucia samotności kawałka „The Empty Bottle” po podnoszący na duchu „Silver Lining”.
„Uwielbiam przechodzenie z jednego stylu w inny – jest to coś, co sprawia, że życie jest dla mnie jako muzyka interesujące. To swojego rodzaju podróż, w którą wszyscy wybieramy się razem” – zauważa wesoło Kennedy.

Nigel Kennedy nazywany bywa często wirtuozem o „punkowej duszy”. Zasłynął z niepowtarzalnych aranżacji utworów Bacha, Vivaldiego, Brahmsa, The Doors czy Jimmy’ego Hendrixa. Swój muzyczny talent rozwijał pod okiem znakomitych nauczycieli – Yehudiego Menuhina czy Dorothy DeLay w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Karierę rozpoczynał u boku słynnego skrzypka Stephane Grappelli. Od początku związany z wytwórnią EMI Classic. Światową sławę przyniosło mu nagranie „Czterech pór roku” Vivaldiego, sprzedane w dwóch milionach egzemplarzy.

Wiele łączy go z Polską – pełni funkcję dyrektora gościnnego Krakowskiej Filharmonii, a Cracovia jest jego drugim, zaraz po angielskim Aston Villa, ulubionym klubem piłkarskim.

Ethno Jazz Festival prezentuje:
Nigel  Kennedy  Quintet
21.09.10 godz.20.00
Sala Audytoryjna w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej (Hala Stulecia), ul. Wystawowa 1

bilety: 160 zł – I miejsca, 130 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 50 zł – wejściówki ( studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Nigel  Kennedy – skrzypce elektryczne
Tomasz Grzegorski –   saksofony tenorowy i sopranowy, klarnet basowy
Piotr Wyleżoł  – fortepian ,  organy  Hammonda
Adam Kowalewski – kontrabas ,  gitara basowa
Krzysztof  Dziedzic – perkusja

Tags: , ,

Comments are closed.