Święto Niepodległości z legendami polskiego rocka! (11.11.12)

2012, archiwum — By on 24 października 2012 18:22

11 listopada we wrocławskiej hali Orbita zapraszamy na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Niepodległości! Na jednej scenie w ramach cyklu wROCK for Freedom wystąpią legendy polskiej muzyki – Dżem i TSA.

Niepowtarzalne święto muzyki i niekwestionowane dwa giganty rodzimej sceny – mocno rockowe TSA i kołyszący, bluesowy Dżem.  Dwie formacje, które na przełomie lat 70/80 tych tworzyły polską kulturę muzyczną i mocno zapuściły swe korzenie w historii Polski. Zarówno TSA jak i Dżem,  swoje największe triumfu święciły w czasach, kiedy trudno było mówić o wolności, a obchody Dnia Niepodległości oficjalnie po prostu nie istniały. Kontestatorski charakter tekstów, w latach 80 tych grupie TSA zapewnił sporą rzesze fanów. Dżem brylował natomiast dość frywolnym, balladowym repertuarem. Burzliwa muzyka TSA skutkowała wieloma awanturami wewnątrz kapeli i po dzień dzisiejszy nie wiadomo ile razy zespół się rozwiązywał i schodził. Oficjalnie przez ten zespół przewinęło się kilkunastu muzyków, a wśród nich takie znakomitości jak Marek Raduli, Paweł Mąciwoda czy Tomasz Zatwarnicki. Obecnie grupę tworzą Marek Piekarczyk − śpiew, Andrzej Nowak − gitara ,Stefan Machel − gitara, wokal wspierający, Janusz Niekrasz − gitara basowa, wokal wspierający, Marek Kapłon – perkusja.

W pochodzącym ze Śląska –Dżemie sytuacja była o wiele bardziej spokojna. Zespół działał od początku lat 70 tych, ale swoje największe sukcesy osiągnął w kolejnej dekadzie za sprawą Ryszarda Riedla. Mówiło się, że właśnie tylko Riedel mógł wokalnie zagrozić Czesławowi Niemenowi. Wylansował wiele przebojów, miał swój świat. Mimo iż głos Dżemu nie żyje już blisko 20 lat, to legenda pozostała. Od 2001 roku z zespołem śpiewa Maciej Balcar. Oprócz niego Dżem tworzą Adam Otręba – gitara solowa, śpiew, Benedykt „Beno” Otręba – gitara basowa, śpiew ,Jerzy Styczyński – gitara solowa, Janusz Borzucki – instrumenty klawiszowe,  Zbigniew Szczerbiński – perkusja.

11 listopada w szczególnych okolicznościach 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w stolicy Dolnego Śląska będzie można posłuchać tak znaczących utworów jak „Trzy zapałki”, „Biała śmierć”,  „51”, „Czerwony jak cegła”, „Whisky” czy „Sen o Viktorii”. O tych zespołach pisze się książki, a ich historia jest przez fanów muzyki bardzo dobrze znana. Koncert prekursorów heavy metalu w Polsce i jednego z najlepszych rockowo -bluesowych bandów na krajowym podwórku to znakomita okazja do praktycznej lekcji z historii muzyki i sentymentalnej podróży w lata 80-te.

 

wROCK for Freedom – Dzień Niepodległości
DŻEM
TSA

11.11.12 godz.18.00
hala Orbita, ul. Wejherowska 34

bilety:

miejsca stojące (płyta):  50 zł – przedsprzedaż, 60 zł – w dniu koncertu
miejsca siedzące (amfiteatr): 60 zł – przedsprzedaż, 70 zł – w dniu koncertu

Bilety do nabycia w sieci salonów Empik oraz na stronie www.biletin.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , ,

Comments are closed.