Lao Czesław Tour 2011 – wspólny koncert Lao Che i Czesław Śpiewa (13.03.11)

2011, archiwum — By on 19 stycznia 2011 17:15

Już w marcu, na wspólną trasę wyruszą dwa zespoły o niesamowitej energii i stylu – Lao Che i Czesław Śpiewa. Po raz pierwszy zespoły wystąpią na jednej scenie w dużych składach, pełnych niekonwencjonalnych dźwięków, barwnych muzyków i szerokim instrumentarium. Czesław Śpiewa  zaprezentuje się w siedmioosobowym składzie wraz ze swoimi przyjaciółmi z Dani. Trasa koncertowa jakiej jeszcze nie było w Polsce. We Wrocławiu artyści wystąpią 13 marca w klubie ETER.

Czesław Śpiewa i Lao Che reprezentują nowe kierunki na polskiej scenie muzycznej. Uznani przez krytykę i publiczność. Najnowsze albumy Czesław Śpiewa –  POP  oraz Lao Che – Prąd Stały / Prąd Zmienny, cieszą się popularnością wśród słuchaczy i świetną frekwencją publiczności na koncertach.


CZESŁAW ŚPIEWA

Czesław Śpiewa, założycielem i twórcą jest duński Polak o niewyparzonych ustach, Czesław Mozil. W 2008 roku ukazał się „Debiut” pierwszy album sygnowany przez Czesław Śpiewa. Czesław skomponował muzykę i zaśpiewał teksty napisane przez internautów i Michała Zabłockiego. „Debiut” pokrył się dwukrotnie platyną, a po nim ukazały się reedycje płyt Tesco Volue („Tesco Volue” i „Songs for the Gatekeeper”) pierwszego zespołu Czesława, z którym w latach 2002 – 2007 zagrał ponad 200 koncertów w Polsce. 12 kwietnia 2010 roku ukazał się „POP”, album który pokazał jak zgubne jest szufladkowanie i jak cienka jest granica pomiędzy Offem a Mainstreamem. „POP” zachwycił krytykę: „Wybitny koncept album, jakiego jeszcze nie doczekaliśmy się w Polsce po 1989 roku” (Jacek Skolimowski, Dziennik); „Przede wszystkim mamy tu do czynienia z autorską, niebanalną kreacją” (Mirosław Pęczak, Polityka); „Nowa płyta to rozbrajająca mieszanka słodyczy, naiwności, ale i doprawionej szczyptą mroku i ironii wtłoczonych w chwytliwe melodie” (Dominika Węcławek, Życie Warszawy). Na płycie gościnie wystąpili Katarzyna Nosowska, Gaba Kulka i Nergal. Album promują teledyski „W sam raz” i „Krucha Blondynka”, która została nagrodzona Drewnianym Yachem na Yach Film Festiwal i nominowana w kategorii wideoklip roku na Plus Camerimage Festival. POP potwierdził sukces zespołu, czego najlepszym dowodem była frekwencja podczas tras koncertowych promujących album w całej Polsce.

Skład zespołu Czesław Śpiewa:

Czesław Mozil  –  wokal, akordeon
Karen Duelund Guastavino – wokal, saksofony, klarnet
Martin Bennebo Pedersen  – akordeon
Hans Find Meoller – gitara
Marie Louise von Bullow – kontrabas, gitara basowa
Jacob Munck Mortensen – tuba
Troels Drasbeck  – perkusja

LAO CHE

Zespół Lao Che powstał w 1999 roku w Płocku. Od początku swojej działalności zwracał uwagę nietuzinkowym podejściem do muzyki i tekstów. Popularność zespołowi przyniosła wydana w 2005 roku druga płyta „Powstanie Warszawskie”. Wydana w 2008 roku płyta „Gospel” uzyskała status Złotej Płyty. Okazała się ogromnym sukcesem zarówno artystycznym jak i komercyjnym. Aktualnie zespół promuje materiał z najnowszej wydanej w 2010 roku płyty „Prąd Stały / Prąd Zmienny”. Każda piosenka na niej to odrębna opowieść. Teksty są pełne wciągających, często absurdalnych historii, w których nie brakuje zabaw słownych charakterystycznych dla twórczości Spiętego. Na czwartym w dorobku zespołu krążku gitary elektryczne ustąpiły nieco miejsca klawiszom i samplerom, a bębny współgrają z automatem perkusyjnym. Zespół położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem odwołując się do retro elektroniki oraz brzmień zimnofalowych. Realizacją nagrań zajął się Marcin Bors (m.in.: Hey, Nosowska, Pogodno). W ciągu ostatnich dwóch lat zespół otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.:

Nagroda Programu Trzeciego Polskiego Radia, imienia Mateusza Święcickiego – „Mateusz 2008” za „energię i pasję tworzenia, za umiejętność prowokowania ludzi do myślenia na temat natury ludzkiej” (10 września 2008)

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2008

Słuchacze Trójki (Polskie Radio, audycja „Radiowy Dom Kultury”), wybrali płytę GOSPEL „najlepszą płytą (z muzyką)” w 2008 roku.

17 kwietnia 2009 zespół Lao Che otrzymał nagrodę „Gwarancja Kultury”, przyznaną przez TVP Kultura.

31 lipca 2010 Lao Che otrzymało Nagrodę m. st. Warszawy przyznawaną dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy: ludzi kultury, nauki i sztuki

Teledysk do utworu „Życie jest jak tramwaj” autorstwa  Łukasz Rusinka został wybrany najlepszym klipem animowanym na 19 Yach Film Festiwal

Skład zespołu  Lao Che:

Mariusz „Denat” Denst – sampler, animacja
Hubert „Spięty” Dobaczewski – śpiew, gitara rytmiczna
Michał „Dimon” Jastrzębski  –  perkusja
Filip „Wieża” Różański  – instrumenty klawiszowe
Jakub „Krojc” Pokorski – gitara prowadząca
Rafał „Żubr” Borycki – gitara basowa
Maciek „Trocki” Dzierżanowski – instrumenty perkusyjne

LAO CZESŁAW TOUR
Czesław Śpiewa
Lao Che

13.03.11 godz. 19.00
klub ETER, ul.Kazimierza Wielkiego 19

bilety: 50 zł – pierwsze 300 szt., 55 zł – przedsprzedaż, 60 zł – w dniu koncertu
rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: ,

Comments are closed.