Wspólny koncert Lao Che i Pink Freud w Eterze! (23.03.14)

2014, archiwum — By on 14 stycznia 2014 08:42

JAZZOMBI!E – to tytuł wspólnej trasy koncertowej zespołów Lao Che i Pink Freud.

Wrocławski koncert odbędzie się 23. marca w klubie Eter w ramach znanego cyklu „wROCKfest.pl prezentuje”

Nie będzie to zwykły koncert. Oprócz autorskich setów koncertowych muzycy obydwu formacji przygotują część wspólną występu, która może zaskoczyć fanów zarówno jednego, jak i drugiego zespołu. Spodziewajcie się niespodziewanego. Alternatywne, ciągle poszukujące swojego brzmienia Lao Che oraz Pink Freud, czyli jazz najwyżej próby zagrany z punkowym pazurem spotkają się na jednej scenie już w marcu.

PINK FREUD

Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego – gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Tomasz Duda – saksofon, Adam Milwiw-Baron – trąbka, elektronika, Rafał Klimczuk – perkusja. Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule „Monster of Jazz”; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu „Come as you are”; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj” otwierający album „PUNK FREUD”; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu „Dziwny jest ten Kraj”.

Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych. Projekt, który odbił się największym echem to „Mocny Człowiek” w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnego filmu, tym razem będzie to dokument ukazujący kulisy pracy nad albumem „Horse & Power”. Równolegle wydany zostanie koncert z trasy „Horse & Power” w formie audiowizualnej BlueRay. Na www.pinkfreud.pl można zobaczyć najświeższe teledyski, które zespół regularnie tworzy.

Przełom 2013/2014 to czas wydania reedycji ostatniego albumu Horse&Power wzbogaconego o dodatkowe dotąd niepublikowane utwory zarejestrowane podczas sesji Horse&Power. W tym samym czasie zespół oddaje się pracy nad dużymi projektami na rok 2014. Wiosenna, ogromna, wspólna trasa z zespołem Lao Che, studyjna praca nad kolejnym albumem oraz próby do spektakularnego muzyczno-wizualnego show inspirowanego twórczością najwybitniejszych pionierów muzyki elektronicznej – duetu Autechre. Mimo tak dużej ilości pracy Pink Freud regularnie odwiedza swoich fanów koncertując w Polsce i Europie.

Skład zespołu Pink Freud:

Wojtek Mazolewski
Adam Milwiw-Baron
Karol Gola
Rafał Klimczuk

LAO CHE

 Zespół Lao Che powstał w roku 1999. Muzyka Lao Che to zbitka wielu naleciałości stylistycznych. Na płycie „Gusła’, wszystko ma oddać atmosferę zamierzchłych czasów, okresu średniowiecza i historycznych relacji rodem z Kresów. Podano to w mieszance nowoczesnych brzmień,  co uatrakcyjnia i ujednolica charakter muzyki zespołu. Teksty o charakterze archaicznym, wiele neologizmów i zapożyczeń z kultury wschodnich Słowian znalazło tutaj swoje miejsce. Jest to zlepek kulturowy, o dość ciemnym i tajemniczym koncepcie, związanym z Gusłami, czyli obrzędem wywoływania duchów. Całość zabrudzono wstawkami sampli, oraz szumami radiowymi, co nadaje muzyce oryginalnego charakteru.

Pomysł na drugą płytę zespołu „Powstanie Warszawskie” pojawił się już podczas końcowego etapu prac nad płytą Gusła. W połowie 2003 roku zespół zaczął tworzyć muzykę, która ma odzwierciedlać 10 obrazów (najbardziej znamiennych dla tego wydarzenia). Płyta została nagrana w wyposażonym w stare sprzęty studio Obuh. Do nagrań użyto przede wszystkim starych mikrofonów pamiętających lata 60-te czy nawet lata 30-ste. Płyta „Powstanie Warszawskie” ukazała się w marcu 2005 roku.

Trzecia płyta odzwierciedla zainteresowania zespołu samym muzykowaniem – stąd zupełnie inna aura otaczająca całą produkcję, jej przygotowywanie, kompozycję i realizację. Radość z dźwięku. Radość z rytmu. Radość z brzmienia. Całość nagrania została zrealizowana w technice analogowej. Wykorzystano studia Polskiego Radia wraz całym archaicznym zapleczem zapisu taśmy magnetycznej. Inspirowany po części muzyką cyrkową, jak i również starymi polskimi kreskówkami, zespół przywołał radosne wibracje, pobudzające do ruchu i elektryzującego odbioru. Teksty groteskowe w swoim wyrazie mają oddać słabości i ułomności ludzkiej natury. Tytuł płyty „Gospel” oddaje karykaturalną wizję rzeczywistości.

W marcu roku 2010 zespól wydał swoją czwartą płytę „Prąd Stały / Prąd Zmienny” tym razem naprawdę bez konceptu. Każda piosenka to odrębna opowieść. Teksty są pełne wciągających, często absurdalnych historii, w których nie brakuje zabaw słownych charakterystycznych dla twórczości Spiętego.

Na czwartym w dorobku zespołu krążku gitary elektryczne ustąpiły nieco miejsca klawiszom i samplerom, a bębny współgrają z automatem perkusyjnym. Zespól położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem odwołując się do retro elektroniki oraz brzmień zimnofalowych. Realizacją nagrań zajął się Marcin Bors (m.in.: Hey, Nosowska, Pogodno).

W 2012 roku muzycy wchodzą ponownie do studia. Producentem odpowiedzialnym za brzmienie nowego materiału jest Eddie Stevens, brytyjski muzyk i producent związany z takimi artystami jak Moloko, Zero 7 czy Roisin Murphy.

Po płycie „Prąd stały/Prąd zmienny” zespół zainspirowany klasycznymi albumami z muzyką filmową postanowił przygotować płytę, która swoją różnością i koncepcją stanowiłaby autorski „Soundtrack”.

Jak na każdej wcześniejszej płycie zespół postanowił pójść w nieznanym kierunku, pozwalając sobie na swobodne czerpanie z bogactwa muzyki, nie zważając na sztywne ramy gatunków.

Owocem tej pracy jest niezwykła różnorodność albumu –  rock, funk, elektronika, hip hop, dopełniają  liryczne kompozycje oraz improwizacje.

Skład zespołu Lao Che:

Hubert Dobaczewski
Rafał Borycki
Maciej Dzierżanowski
Mariusz Denst
Filip Różański
Michał Jastrzębski

 

23.03.14 godz.19.00
klub ETER, ul.Kazimierza Wielkiego 19
wROCKfest.pl prezentuje:
LAO CHE & PINK FREUD – „JAZZOMBI!E”

bilety: 45 zł – pierwsze 300 szt., 50 zł – przedsprzedaż, 55 zł – w dniu koncertu
miejsca siedzące ( balkon) – 60 zł

 

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.eventim.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , , ,

Comments are closed.