Wolna Grupa Bukowina w Synagodze pod Białym Bocianem (25.11.10)

2010, archiwum — By on 23 września 2010 18:01

Jeden z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej będzie gościem cyklu Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem. Twórcą i liderem zespołu był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy „Pieśń Łagodnych”, wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany Krainą Łagodności.

Początek działalności grupy to rok 1970. Założona została przez Wojtka Bellona, głównego twórcę repertuaru i jej niekwestionowanego lidera. Dołączyła do niego Grażyna Kulawik „Zajączek” i jako duet w 1971 roku bezapelacyjnie zostali zwycięzcami Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki, zgarniając główne nagrody. Jednym z pierwszych programów napisanych przez Wojtka było „Odkrycie i opisanie Bukowiny”.
Wojtek Bellon przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył studia. Duży wpływ na rozwój jego kariery i Wolnej grupy Bukowiny miał Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, który w tamtych czasach starał się wypromować nurt piosenki turystycznej i z którym poeta związał swój los. Na nim to właśnie w pełni rozbłysła ich gwiazda. Wkrótce wykrystalizował się skład grupy. Do zespołu dołączyli – Jan Hnatowicz, Wojtek Jarociński i Wacek Juszczyszyn. Objeżdżając całą Polskę z programem „Wyjście z zimy” zespół zdobył szerokie grono fanów w środowisku studenckim, stając się jedną z najpopularniejszych grup w tym środowisku.

Bellon jako twórca większości repertuaru rzadko sam wykonywał swoje utwory. Śpiewał je zespół Bukowiny – chórek z akompaniamentem gitar akustycznych, czasami fletu. Najważniejsze były jednak teksty w których można było odkryć niebanalny talent liryczny twórcy. Słowa piosenek wyzbyte były jakichkolwiek aktualnych odniesień czy deklaracji wobec postaw i idei – bardzo aktualnych w tamtych czasach tematów utworów (był to okres tak zwanej piosenki zaangażowanej). Wojtek opisywał piękno przyrody, roztkliwiając się nad rzeczami z pozoru błahymi – pejzażem czy jakimś zwyczajnym przedmiotem. Dawały ucieczkę w normalność, powrót do natury. Były swoistym manifestem przeciwko polityce i całemu brudowi życia codziennego PRL-u.

Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero w latach 90-tych, kiedy Zajączek, Wojtek i Wacek zdecydowali się zagrać razem. Możliwe stało się także wydanie archiwalnych nagrań zespołu. Jednak pomimo tak długiego okresu działalności grupy udało się wydać tylko trzy płyty. Zawarta na nich muzyka pokazuje klimaty poetyckiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość: przez górskie pejzaże aż po fantastyczne nierealne krajobrazy z szarym łąkami i płynącymi po rzekach zajączkami.

Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn, których wspomagają inni muzycy, których nie sposób wymienić. Zespół corocznie występuje w koncercie gwiazd na szklarsko-porębowej Giełdzie Piosenki.


Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
WOLNA GRUPA BUKOWINA
25.11.10 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 40 zł – miejsca siedzące, 30 zł – miejsca stojące

Tags: ,

Comments are closed.