Orquesta Tipica Ciudad Baigón – argentyńskie tanga w wykonaniu orkiestry z Buenos Aires w klasycznym składzie (25.10.12)

2012, archiwum — By on 2 sierpnia 2012 15:39

Koncert argentyńskich tang zagranych przez „orquesta tipica” to okazja nie do przepuszczenia dla każdego, nawet początkującego, miłośnika tanga. Nic tak bowiem nie oddaje ducha tanga jak występ autentycznego zespołu z kolebki gatunku – Buenos Aires, którego skład oparty jest na tradycyjnej wieloosobowej orkiestrze – takiej, która dała początek złotej erze tanga.

Orquesta Tipica Ciudad Baigón wystąpi 25 października na jedynym koncercie w Polsce w ramach wrocławskiego Ethno Jazz Festivalu w Synagodze Pod Białym Bocianem. Zespołowi udaje się przekładać klasyczne brzmienia tego gatunku na język kolejnych pokoleń, przyciągając do tanga nowe zastępy młodych słuchaczy. Priorytetem dla orkiestry pozostaje zachowanie tanecznego charakteru granych utworów oraz użycie tradycyjnych instrumentów akustycznych, przy jednoczesnej próbie oddania współczesnego charakteru miasta

Orquesta Tipica Ciudad Baigon to prawdziwy kolektyw muzyczny. Jego muzycy nie tylko komponują, nagrywają, lecz także zarządzają wspólnie teatrem „Orlando Goñi” w jednej z dzielnic Buenos Aires. Prowadzone przez nich sala koncertowa oraz szkoła tanga służą im od kilku lat za narzędzia w walce o przetrwanie rodzimych tradycji rejonu Rio de la Plata.

Dopełnieniem występów Ciudad Baigón są elementy plastyczne, które zgodnie ze słowami muzyków wykraczają poza definicję ogólnie pojętego koncertu.

W 2008 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana po prostu „Ciudad Baigón”. Album sprzedał się w sporym nakładzie i to właśnie na nim można usłyszeć pierwszą, bardzo ciepło przyjętą kompozycję „Permiso”. Dwa lata później ukazało się dzieło „Destierro”, którym zespół potwierdził swoje zacięcie kompozytorskie – dziewięć z jedenastu kompozycji zawartych na tym krążku to utwory w pełni autorskie.
Obecnie Ciudad Baigón pracują nad kolejnym dziełem, które ma się ukazać w przyszłym roku.

Mając pięć udanych międzynarodowych tras koncertowych, obejmujących kraje Europy i Ameryki Łacińskiej za sobą, ten rozbudowany kolektyw muzyczny można bez wahania zaliczyć do pierwszej ligi zespołów przybliżających magię i piękno argentyńskiego tanga.

 

Ethno Jazz Festival prezentuje:
ORQUESTA TÍPICA CIUDAD BAIGÓN

25.10.12 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety:
120 zł – I miejsca,
90 zł – II miejsca,
70 zł – III miejsca,
40 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , ,

Comments are closed.