Kapela ze Wsi Warszawa z hiszpańską gwiazdą world music we Wrocławiu (12.11.12)

2012, archiwum — By on 1 października 2012 17:20

Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na niepowtarzalne muzyczne spotkanie światowych gwiazd world music. 12 listopada we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem na jednej scenie wystąpi najbardziej rozpoznawalny w świecie polski zespół Kapela ze Wsi Warszawa wraz charyzmatyczną wokalistką z Hiszpanii – Mercedes Peón. Wspólny koncert ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych nadchodzącego sezonu.

Mercedes Peón uważana jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych kobiet we współczesnej muzyce. Jej kompozycje cechuje niezwykła różnorodność, od nawiązań do dawnych utworów polirytmicznych po motywy eklektyczne i bezwstydnie rozwibrowane. Każdy z jej występów, na których prezentuje swój szeroki repertuar, przepełniony jest energią i niezmiennie oczarowuje fanów.

Urodzona w 1967 roku, w wieku 13 lat usłyszała śpiew kobiet z Costa Da Morte. Gra na tamburynie i śpiew ribeirany stały się dla niej impulsem do gromadzenia pieśni, tańców, opowieści i doświadczeń współczesnych mieszkańców wiosek. Tę wiedzę przekazała w postaci wykładów w szkołach miejskich, w telewizji galicyjskiej, a także na uniwersytetach w Sorbonie, Porto czy Walii.

Artystka po ponad 25 latach zgłębiania tradycji, w 2000 r. nagrała swój pierwszy album, Isué. Swoją twórczością i wypowiedziami wolnymi od stereotypów, bez wysiłku i konieczności lansowania się w mediach, zdobyła międzynarodowy rynek. Na jej kolejnych albumach: Arjú z 2004 r. i Sihá (2007 r.), znalazły się klimatyczne kompozycje elektroakustyczne, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. Jej ostatnie nagrania to rezultat ścisłej współpracy z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak taniec – skomponowała muzykę do przedstawienia Galicyjskiego Centrum Choreograficznego, „O Kiosco das almas perdidas” (Sklepik z zagubionymi duszami). Pracowała w charakterze konsultanta udźwiękowienia i stworzyła elektroakustyczny akompaniament do spektaklu „Concerto desconcerto” (Oszałamiający koncert) grupy teatralnej Entremáns. Napisała muzykę do sztuki „Maruxy Salas Solo Dos” (Tylko we dwoje), komponowała także dla kina: jej autorstwa jest muzyka do pełnometrażowego dokumentu Margarity Ledo Liste, „pronunciado Lister” (wymawiać: Lister), a także do krótkometrażowego „Cienfuegos 1913” tej samej reżyserki.

Pod koniec 2010 roku ukazał się czwarty album artystki, …—… (SOS), z muzyką awangardową, oceniony przez krytykę jako dojrzały, świeży, zaskakujący i twórczy. Pomysłowa i do głębi konceptualna płyta ukazuje ewolucję artystyczną Peón znajdującej się u szczytu kariery muzycznej. Stworzona, zagrana, wyprodukowana i zmiksowana przez nią samą, …—… to ćwiczenie z mikrokompozycji, gdzie ostateczny rezultat jest większy niż jego składowe oraz najbardziej awangardowe i współczesne z dotychczasowych nagrań.

 

Kapela ze Wsi Warszawa powstała w 1997 r. W marcu 1998 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, Kapela została laureatem II nagrody oraz Nagrody Publiczności. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta grupy pt. „Hop SaSa”. Od 2000 r. grupa rozpoczęła częste koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze znacznym zainteresowaniem mediów i publiczności. Jej występ na festiwalu Tanz & Folk Fest Rudolstadt uznany został przez magazyn muzyczny „Folk World” jako drugi najlepszy występ folkowy roku 2000.

W 2001 roku ukazała się druga płyta – „Wiosna Ludu” ,rok później wydana w Niemczech przez renomowane wydawnictwo Jaro Med. pod tytułem „People’s Spring”. Na potrzeby rynku zachodniego Kapela zaczęła funkcjonować także pod angielską nazwą Warsaw Village Band.

Rok 2004 przyniósł (obok kolejnych występów w Europie, Ameryce i Azji) największe osiągnięcie zespołu – Kapela została laureatem prestiżowego konkursu Radia BBC3 Awards for World Music 2004 w kategorii „Newcomer”. Pod koniec roku ukazała się trzecia płyta grupy – „Uprooting”.

W 2006 r. płyta otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii „Album roku etno/folk”.

Rok 2008 przyniósł dwa nowe wydawnictwa. Pierwszą było „Wymixowanie”, na którym utwory wykonywane przez Kapelę ze Wsi Warszawa zostały zremiksowane przez takich wykonawców, jak Transglobal Underground, Zion Train, Love Grocer, Dj ClicK, Recycler czy Vibronics. Drugim – „Infinity” płyta, przygotowana wg koncepcji duetu Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, zawierająca inspirowany tradycją materiał autorski, także w warstwie tekstowej zawierający odniesienia do współczesności.

Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 – „Wymixowanie”.

W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego – „Fryderyk” za najlepszy album Folk/World Music.
To trzeci Fryderyk w historii zespołu.

Obecni i byli członkowie zespołu udzielali i udzielają się w szeregu innych polskich grup folkowych (Village Kollektiv, Incarnations, Stilo, Swoją Drogą, Weronika Grozdew i Kapela do Szymanowskiego, Kaptoszki), ale także punkowych (Antidotum). Grupa znana jest także z zaangażowania w akcję Stowarzyszenia Nigdy Więcej „Muzyka przeciwko rasizmowi”.

 

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
KAPELA ZE WSI WARSZAWA & MERCEDES PEÓN ( Hiszpania) – muzyczne spotkanie światowych gwiazd world music 

12.11.12 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety:
100 zł – I miejsca
80 zł – II miejsca
60 zł – III miejsca
40 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , , ,

Comments are closed.