Koncert Islandczyków z GusGus na otwarcie nowego cyklu imprez klubowych we Wrocławiu! (9.10.11)

2011, archiwum — By on 10 sierpnia 2011 11:14

Występ islandzkiej formacji GusGus, znanej z triphopowych i nieco bardziej tanecznych produkcji, zainauguruje nowy cykl organizowanych przez nas imprez klubowych pod nazwą „City Sounds”. Do Wrocławia zespół przyjedzie promować świetnie ocenianą zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy płytę „Arabian Horse”. GusGus zagra 9 października w klubie Eter , w nowym rozbudowanym o dodatkowych wokalistów składzie.

Sezon otwierający cykl „City Sounds” to sześć starannie wyselekcjonowanych propozycji. Wśród gwiazd zaproszonych na jesienną odsłonę „City Sounds” znaleźli się klasycy gatunku (GusGus, US3) oraz młode, eksperymentujące z brzmieniem składy (Submotion Orchestra, Little Dragon).

„City Sounds” to także spotkania ze świetnie brzmiącymi głosami. W listopadzie zobaczycie we Wrocławiu dwie obdarzone niepowtarzalną barwą wokalistki: święcącą sukcesy, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z Bonobo, Brytyjkę Andreyę Trianę oraz jedną z najważniejszych reprezentantek europejskiej sceny soul – czarnoskórą poetkę i wokalistkę Nnekę.
Kalendarz imprez objętych marką „City Sounds” prezentuje się następująco:

09.10.2011          GusGus /triphop, deep house/ Klub Eter
21.10.2011          US3 /legenda acid jazzu/ Klub Eter
26.10.2011          Submotion Orchestra /jazz, dubstep/ Klub Firlej
04.11.2011          Little Dragon /synth pop, soul/ Klub Eter
12.11.2011          Nneka /soul, hiphop/Klub Eter
27.11.2011          Andreya Triana /soul, r&b/ Klub Eter

Więcej informacji o nowym wrocławskim cyklu imprez można znaleźć pod adresem www.citysounds.pl
GusGus@Eter 9/10/11

Pochodzą ze stolicy Islandiii i zaczynali na początku lat 90 jako liczący 9 osób kolektyw filmowo-muzyczny.  Porównywani często do The Sugarcubes, macierzystej formacji Bjork Gunmundsdottir, szybko wypracowali własną, niepowtarzalną formułę, której bliżej od estetyki punkrockowej było jednak do muzyki tworzonej przez piewców bijącego wtedy szczyty popularności triphopu (Massive Attack, Tricky, Lamb). To w szeregach GusGus swoją karierę rozpoczynała znana z subtelnych wykonań Emiliana Torrini.

Zauważeni przez słynną angielską wytwórnię 4AD, dzięki podpisanemu z nią kontraktowi, wydali świetnie przyjęty zarówno przez krytyków jak i publiczność debiutancki album „Polydistortion”. W 1997 r. bardzo szybko podbili nim roczne zestawienia najlepszych albumów.

Pięć lat wyjątkowo aktywnej działalności sprawiło jednak, że zakładany bardziej z myślą o kręceniu filmów niż tworzeniu muzyki kolektyw, stopniowo  uszczuplany był przez odejścia kolejnych jego członków i na początku minionej dekady w jego skład wchodzili już jedynie Stephen Stephensen oraz Birgir Þórarinsson. Przez lata zespół zmieniał swoje muzyczne oblicza, nie zawsze znajdując przy tym uznanie wśród fanów ich pierwszych dwóch płyt.

Muzyka Islandczyków skręciła wyraźnie w bardziej tanecznym kierunku, wpasowując się w modę na minimalowe techno i house.  Świadectwem tego była już płyta „Attention” z 2002 roku, a całkowitym potwierdzeniem – „Forever” z 2007 roku. Opublikowana dwa lata później dla kolońskiej wytwórni Kompakt płyta „24/7” to jednocześnie powrót obdarzonego niepowtarzalną barwą głosu Daniela Augusta. Paweł Gzyl z portalu Nowa Muzyka tak napisał o tym krążku:

„Wyraziste połączenie melodramatycznej melodyki z hipnotyczną rytmiką w wykonaniu trzech producentów, sprawiło że zespół powrócił z kilkuletniego niebytu na pierwszy plan współczesnej sceny elektronicznej.”

Wszystko wskazuje na to, że GusGus są na fali wznoszącej: pozostając pod skrzydłami Kompaktu, wydali kilka miesięcy temu świetnie przyjęty „Arabian Horse”, album, nie tylko przez zwolenników stricte elektronicznych produkcji, uznawany za najmocniejszą pozycję w ich dyskografii od czasów wydania ich debiutanckiego dzieła.

Mocno piosenkowy, choć zanurzony w transowym, hipnotycznym sosie materiał z nowego albumu stanowić będzie zapewne główny trzon programu koncertu, który odbędzie się już 9 października we wrocławskim klubie Eter. We Wrocławiu GusGus wystąpi w składzie:

  • Stephan Stephensen
  • Birgir Þórarinsson
  • Daniel Ágúst Haraldsson
  • Urður Hákonardóttir
  • Högni Egilsson

Takiej okazji nie możecie przegapić!

GusGus – islandzki kolektyw we Wrocławiu w nowym, pięcioosobowym składzie!
9.10.11, g.19:00

Klub Eter,ul. Kazimierza Wielkiego 19, Wrocław

KUP BILETY

bilety: 69 zł – pierwsze 300 szt., 79 zł – przedsprzedaż, 90 zł – w dniu koncertu

Tags: , , ,

Comments are closed.