Kayah & Royal Quartet (21.04.10)

2010, archiwum, foto — By on 22 lutego 2010 14:44

Kayah & Royal Quartet to absolutnie wyjątkowy i nowatorski projekt łączący akustyczne, klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego z popowym repertuarem jednej z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. To efekt współpracy wyjątkowej wokalistki, z uznanym na całym świecie kwartetem Royal String Quartet czego owocem jest wspaniała, emocjonalna i niezwykle nastrojowa płyta, na której osobiste i emocjonalne teksty Artystki nabierają jeszcze większej głębi i nastrojowości, dzięki wyjątkowym aranżom na kwartet smyczkowy.

Do pierwszego spotkania Kayah z kwartetem smyczkowym Royal doszło w 2008 roku, kiedy to na zaproszenie muzyków Artystka wzięła udział w organizowanym przez nich festiwalu Kwartesencja.
Gospodarze Kwartesencji, muzycy Royal String Quartet,  są pomysłodawcami i od 2004 roku organizatorami festiwalu. Przełamując schematy wychodzą z muzyką klasyczną poza mury filharmonii. „Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów światowego formatu, którzy na co dzień nie spotykają się na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej. To wszystko jest kwintesencją Kwartesencji – jedynego takiego festiwalu muzycznego w Polsce.“ Z czwórką młodych entuzjastów spotkali się już na warszawskiej scenie m.in. legendarny Stephen Kovacevich, jedna z najciekawszych współczesnych pianistek Angela Hewitt, sensacyjny Mark Padmore, ale także Smolik, DJ Lenar, Kapela ze wsi Warszawa i …Kayah

Na potrzeby wspólnego koncertu przygotowane zostały zupełnie nowe aranżacje znanych utworów Kayah. Piosenki te, wykonane tylko przez kwartet i wokalistkę zyskały zupełnie nowy, jeszcze bardziej emocjonalny i niezwykle szlachetny charakter. Zachwycona publiczność zgotowała Artystom owacje na stojąco. Nikt wtedy nie przypuszczał, że ten koncert jest początkiem wyjątkowej współpracy.
Nie tylko ogromny sukces wspólnego występu, ale przede wszystkim “chemia“ pomiędzy Artystami sprawiła, że muzycy postanowili nagrać wspólną płytę.

Prace w studio rozpoczęły się we wrześniu 2009 roku. W międzyczasie Kayah promowała swoją płytę „Skała“ a także zagrała trasę koncertową „Kayah.Skała.Akustycznie“, na której razem z zespołem Artystki wystąpił gościnnie także Royal String Quartet. Fani zgromadzeni na koncertach na trasie „Kayah.Skała.Akustycznie” informowani byli przez lektora o planowanej na wiosnę 2010 trasie koncertowej z Royal String Quartet, mieli również okazję przedpremierowo wysłuchać utworów z płyty.

Kayah & Royal Quartet to wyjątkowy projekt. To efekt pracy niezwykłych Artystów: charyzmatycznej wokalistki i mistrzowskiego kwartetu smyczkowego. To zaskakujące spotkanie świata muzycznego popu z klasyką dało zupełnie nową jakość i muzykę wymykającą się prostym klasyfikacjom. Na koncertach będzie można usłyszeć najbardziej osobiste utwory wybrane przez Kayah.  W większości są to doskonale znane piosenki z repertuaru Artystki, jednak zagrane w tak zaskakujących aranżacjach oraz zaśpiewane w tak niezwykły sposób, że słuchacz na nowo odkrywa każdy z tych utworów. Aranże na kwartet smyczkowy opracowali tak znakomici i znani muzycy jak Krzysztof Herdzin, Wojciech Blecharz, Maciej Zieliński, Krzysztof Pszona, Urszula Borkowska, Bartłomiej Wąsik, a utwór “W bursztynowej wieży” znany z ostatniej płyty Kayah “Skała” został zaaranżowany przez sam kwartet Royal. Testosteron, Kamień, Jak Liść, Wiosna Przyjdzie i tak, Tabakiera czy chociażby znane ze „Skały“ W bursztynowej wieży czy Do diabła z przysłowiami  – na koncertach brzmią  po prostu zjawiskowo.


KAYAH & ROYAL QUARTET
21.04.10 godz.20.00
Wytwórnia Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1
bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca,  90 zł – III miejsca, 60 zł – miejsca stojące
rezerwacje:bilety@o2.pl

FOTO

Tags: , ,

Comments are closed.