Oana Cǎtǎlina Chiţu – Kolędy Rumunii i Bałkanów w St. Klasztorze (3.12.19)

2019, ethno jazz festival, wrockfest.pl prezentuje — By on 23 sierpnia 2019 10:01

Oana Cǎtǎlina Chiţu – Kolędy Rumunii i Bałkanów w Starym Klasztorze!

Oana Cătălina Chiţu, jedna z najważniejszych rumuńskich wokalistek, obdarzona charyzmatycznym głosem, odwiedzi Wrocław ze swoim projektem muzycznym ‚COLINDE – Romania: A Winter’s Journey’ prezentującym najpiękniejsze ludowe kolędy Rumunii i innych zakątków Bałkanów.
Publiczność Ethno Jazz Festivalu może pamiętać wspaniały występ Oany Cătăliny Chiţu w projekcie “Bucharest Tango”, łączącym przepiękne tanga z porywająca rumuńską muzyka ludową, w Synagodze Pod Białym Bocianem w 2012 r.

W Rumunii kolędy i zimowe piosenki mówią o zdrowiu i pomyślności dla wszystkich, jednocześnie szukając pojednania z duszami zmarłych.
Teksty piosenek opowiadają o życiu w naturze, czasem z udziałem bardzo dramatycznych scen, takich jak polowanie na jelenie w „Colindul Cerbului”.
Jazzowe interpretacje kolęd Oany Cǎtǎliny Chiţu dodają magii oraz zapraszają nas na akustyczną wyprawę przez zaśnieżony krajobraz u podnóża Karpat. Wcześniej Chiţu nagrywała piosenki zaczerpnięte z kultury romskiej i innych bałkańskich kultur, także tanga, które były inspirowane Bukaresztem w eleganckich latach 30. XX wieku. Teraz nadaje im autentycznego i niepowtarzalnego ducha zimowej piosenki. Niektóre z nich bogate są w metafory i historie religijne, inne mają pogańskie korzenie. Delikatną aranżację bałkańskich kolęd stworzył serbski akordeonista Dejan Jovanovic wraz z Valeriu Caşcavalem – wybitnym cymbalistą z Mołdawii. Po raz pierwszy usłyszymy jak kolędy brzmią z takim instrumentarium. Zinterpretowane przez „esprita”, rumuńską duszę, zaskakujące rytmiczne zmiany i ciepły głos Oany Chiţu.
Dzięki swojej uroczej prezentacji i osobliwym anegdotom Chiţu zabiera nas w zimową podróż po krainie swojego dzieciństwa.

Zespół wystąpi w składzie:
Oana Cǎtǎlina Chiţu – wokal
Dejan Jovanovic – akordeon
Valeriu Caşcaval – cymbaly

3.12.19 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata
OANA CĂTĂLINA CHIŢU – Kolędy Rumunii i Bałkanów
bilety: 70 zł – I miejsca, 50 zł – II miejsca, 35 zł – miejsca stojące

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.biletin.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl,
rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.