JACEK KOWALSKI i KLUB ŚW. LUDWIKA w Starym Klasztorze! (16.05.16)

2016, archiwum — By on 9 maja 2016 08:34

JACEK KOWALSKI i KLUB ŚW. LUDWIKA w Starym Klasztorze!

Miłośników muzyki dawnej zapraszamy na koncert „Chrzest i bierzmowanie Rzeczypospolitej”
Jacek Kowalski i Klub Św. Ludwika wystąpią 16 maja w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze w ramach festiwalu Maj z Muzyką Dawną.
Wyruszamy w podróż – na okręcie Rzeczypospolitej. Pod prąd historii – do źródeł – ale patrząc wzdłuż biegu rzek, w stronę ujścia, które nas wiedzie w przepastny Ocean Sarmacki. Zagramy na starych instrumentach, ale śpiewać będziemy nie tylko o ludziach i sprawach dawnych. Poruszymy struny średniowieczne, sarmackie, romantyczne, drugowojenne i współczesne. Słowem i głosem Jacka Kowalskiego – jego autorskimi piosenkami.

JACEK KOWALSKI
Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki i miłośnik poezji staropolskiej oraz tłumacz poezji starofrancuskiej. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach, pieśni staropolskie i własne przekłady starych pieśni. Występuje z zespołami: Monogramista JK (instrumentarium klasyczne) i Klub Świętego Ludwika (instrumentarium dawne). Autor kilkunastu książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą oraz literaturą dawnej Polski i starej Francji, m.in. serii książek z własnymi płytami CD (Niezbędnik krzyżowca, Niezbędnik trubadura, Niezbędnik Sarmaty, Niezbędnik konfederata barskiego, Wielka encyklopedia staropolska, Konfederacja barska po Kowalsku, Wielka kuchnia klasztorna. Dla duszy i ciała), przedstawień (baśń muzyczna O rycerzu Persewalu i świętym kielichu Graalu) i misteriów (m.in. coroczne Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii). Opublikował też monografię architektury gotyckiej w Wielkopolsce (Gotyk wielkopolski) i albumową gawędę o dwunastu kościołach drewnianych okolic Poznania (Na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka). Współautor Dziejów kultury francuskiej. Podczas kolejnych edycji Maja z Muzyką Dawną wykonywał wraz z Klubem Świętego Ludwika (w różnych składach) programy wydane na ostatnich płytach: Wojna i miłość (2009), Grunwald 1410 po Kowalsku (2010), Dumy staropolskie (2012). Wraz z Henrykiem Kasperczakiem i Anną Śliwą, przygotował program i płytę poświęconą pieśniom powstania styczniowego Idźmy! śpiewy powstańcze 1863 (2013).

KLUB ŚWIĘTEGO LUDWIKA – zespół muzyki dawnej powstały w 1996 r. z inicjatywy: Jacka Kowalskiego i Jana Gołaskiego, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej: staropolskiej i starofrancuskiej na instrumentach dawnych, w sposób najbardziej zbliżony do sposobu, w jaki muzyka była wykonywana, w okresie jej tworzenia. Początkowo skład zespołu uzupełniali: Ewa Pezacka (śpiew, flety) i Karol Olejniczak (gitara). W 1997 r. do zespołu dołączył Tomasz Dobrzański, twórca aranżacji i rekonstruktor dawnych instrumentów muzycznych. Pełniąc rolę kierownika muzycznego zaprasza on do współpracy w realizacji różnych programów Klubu wykonawców z kręgu muzyki dawnej

16.05.16 godz.19.30 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Maj z Muzyką Dawną
JACEK KOWALSKI i KLUB ŚW. LUDWIKA
bilety: 15 zł – normalne, 5 zł – seniorzy,
uczniowie i studenci – wstęp wolny
rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.