FANFARA TIRANA meets TRANSGLOBAL UNDERGROUND we Wrocławiu! (24.06.16)

2016, archiwum — By on 16 marca 2016 22:30

FANFARA TIRANA meets TRANSGLOBAL UNDERGROUND we Wrocławiu!

WrocLove Fest zaprasza do Wrocławia na niezwykłe spotkanie dwóch muzycznych legend!
24 czerwca na koncercie w Hali Stulecia w specjalnym projekcie wystąpi FANFARA TIRANA wywodząca się z Orkiestry Dętej Armii Albańskiej oraz pionierzy łączenia muzyki świata z nowoczesnymi brzmieniami – TRANSGLOBAL UNDERGROUND z Wielkiej Brytanii!
Koncert odbędzie się w ramach dwudniowej imprezy „Noc Świętojańska” organizowanej w ramach Święta Wrocławia – WrocLove Fest 2016.
Swój udział w tym koncercie potwierdził już zespół AMADOU & MARIAM z Mali. Kolejne gwiazdy wkrótce!

W 2012 roku zeszły się ścieżki dwóch grup indywidualistów muzycznych – eklektycznych Transglobal Underground z Wielkiej Brytanii i albańskich mistrzów instrumentów dętych Fanfara Tirana. Efektem był niezwykły, ponadnarodowy i łączący różne kultury dynamiczny materiał dźwiękowy. Wymieniali pomiędzy sobą muzyczne skarby – idee, melodie i teksty, by pokazać wam celebrację życia, miłości i solidarności z korzeniami w historii i z widokiem na przyszłość.

Fanfara Tirana jest z pewnością jedną z najbardziej rozrywkowych orkiestr dętych z Bałkanów. W 2002 roku grupa przyjaciół z zespołu Armii Albańskiej postanowiła, utworzyć zespół i po prostu przekonać się, co z tego wyniknie. Skontaktowali się z weteranem sceny M° Hysni Zela i namówili go na powrót do śpiewu z muzycznej emerytury. Wzięli na warsztat zakurzone opowieści chwalące bohaterów i kochanków, będące podstawą albańskiej tradycji i napełnili je pompującym rytmem najlepszych bałkańskich dęciaków. Stworzyli coś naprawdę innowacyjnego, ale wciąż całkowicie reprezentatywnego dla miejsca, z którego pochodzą.
Ich album wydany przez Piranha Records wspiął się wysoko na listy World Music na świecie. Potem poszli dalej i stworzyli cały album z londyńskimi manipulatorami dźwięku, otwartymi umysłami z Transglobal Underground. Ten utworzony ćwierć wieku temu muzyczny kolektyw był jednym z pionierów łączenia różnorakich elementów „muzyki świata” z głęboko zakorzenionymi groovami. Wyrośli z uwielbienia dla muzyki tanecznej, awangardowej, arabskiej, azjatyckiej i indyjskiej. Atrakcyjność TGU tkwi w pozytywnej mieszance sampli, loopów, elementów techno, z etniczną instrumentalizacją. Ich debiutancka płyta, „Dream Of 100 Nations” odniosła wielki sukces i trafiła nawet na listy przebojów pop. Wydali do tej pory kilkanaście albumów, wystąpili na znaczących festiwalach w każdym zakątku świata. Swoje pierwsze kroki stawiała w TGU Natasha Atlas.
Nowe pomysły przebyły drogę z Londynu do Tirany i zmusiły albańskich muzyków do powrotu do studia ze świeżą wizją. Tutaj południowo albański styl kaba spotyka reggae, bębny stykają się z elektroniką, głos największego albańskiego folkowego idola M° Hysni Niko Zela jest zestawiony z czarnym, soulowym głosem wokalisty TGU Tuup’a.
W efekcie wydania wspólnej płyty „Kabatronics” w 2013 roku obie grupy wyruszyły na wspólne koncerty. Album doczekał się nagród za “Best World Beat Album” oraz najlepszy teledysk na IMA’s (Independent Music Awards). Projekt był gwiazdą festiwali od Chin czy Indii do Norwegii i Niemiec. Otrzymał wiele nominacji do albumu roku i cieszył się bardzo dobrymi recenzjami m.in. w Rolling Stone, The Time, The Guardian, fRoots, Songlines, Manifestu, La Repubblica, Mondomix, Les Inrockuptible itp.
Obecnie projekt funkcjonuje w składzie po 4 muzyków z każdego z dwóch zespołów i planuje wydać nowy album pod szyldem Kabatronics na wiosnę 2016.

Skład:

• NIKO – główny wokal (FT)
• MR WHITE – saksofon altowy, klarnet (FT)
• PUŁKOWNIK JAMES – trąbka (FT)
• GAS GAS – trąbka (FT)
• TUUP – główny wokal, instrumenty perkusyjne (TGU)
• TIM – klawisze, elektronika (TGU)
• Hami – perkusja (TGU)
• RAV – Dhol, table (TGU)

24.06.16 godz 16.00 Pergola – Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław
WrocLove Fest – Noc Świętojańska 2016
FANFARA TIRANA meets TRANSGLOBAL UNDERGROUND (Albania / Wlk.Brytania)
AMADOU & MARIAM (Mali)

Bilety już wkrótce w sprzedaży

Comments are closed.