Jacaras: Taneczna muzyka dawnej Hiszpanii

2015, archiwum — By on 11 maja 2015 15:35

Słownikowa definicja hiszpańskiego słowa „jacaras” to „grupa zuchwałych młodzieńców, która śpiewając i hałasując, przemierza nocne ulice miasta”. Zatem już sama nazwa zdradza, że koncerty Jacaras nie zalicza się do grona tych, podczas których widz powinien jedynie w ciszy i skupieniu wsłuchiwać się w grane utwory. Mamy tu raczej do czynienia z czymś, o charakterze energicznej potańcówki, choć na miarę… XVII wieku!
Prócz taneczności, równie cennym walorem repertuaru Jacaras jest wyjątkowe brzmienie wykonywanych utworów. Odtwarzając XVII i XVIII-wieczne tabulatury gitarzystów hiszpańskich, zespół daje nam możliwość uczestniczenia w niezwykle unikalnych przeżyciach muzycznych. Tarantela, fandango, czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia, zdają się tracić swoje lata i zyskiwać kolejną młodość w wykonaniu Jacaras.

Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy profesora Piotra Zaleskiego, prowadzącego klasę gitary w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Tworzą go, grający na gitarach absolwenci Akademii, Łukasz Figiel, Mateusz Ławniczak, Martin Złotnicki, Łukasz Oleszek i meksykańska wokalistka Julieta Gonzalez-Springer oraz sam Piotr Zaleski, który uzupełnia brzmienie gitar, dźwiękiem timple – tradycyjnego instrumentu szarpanego z Wysp Kanaryjskich.

Występ Jacaras jest ostatnim tegorocznym koncertem w ramach cyklu Podróże Po Strunach im. Marka Długosza.

Jacaras
Taneczna muzyka dawnej Hiszpanii

17.05.2015, godz. 18:00
Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
Bilety: przedsprzedaż 25 PLN, w dniu koncertu 30 PLN

Comments are closed.