Mor Karbasi – nowa gwiazda z Izraela porównywana do Yasmin Levy zaśpiewa we Wrocławiu! (24.10.14)

2014, archiwum — By on 7 lipca 2014 09:42

Mor Karbasi zaśpiewa 24 października w nastrojowej i tajemniczej Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze przy ul.Purkyniego 1, gdzie coraz częściej mają miejsce koncerty światowej sławy wykonawców.

Mor Karbasi (rocznik 1985) pojawiła się nagle na londyńskiej scenie muzycznej wraz z wydaniem swojego pierwszego albumu “The Beauty and The Sea” – zostało to od razu zauważone przez wpływowy magazym fRoots, a następnie przez The Guardian i kolejne ważne gazety i magazyny. Robin Denselow z The Guardian napisał:  „Ten album sprawił, że nazwisko Mor Karbasi jest wymieniane obok takich gwiazd jak Mariza i Yasmin Levy”.

Mor Karbasi śpiewa w języku Ladino, po hiszpańsku, herbrajsku i czasem po angielsku. Została obdarzona pięknym głosem i bardzo dobrze ten głos wykorzystuje. Ian Anderson z fRoots opisuje to tak:  „Potrafi bez najmniejszego wysiłku przejść od zapierającego dech delikatnego głosu do mocnego, gardłowego stylu… Tym samym zabiera słuchacza w emocjonującą podróż poruszającą wszystkie zmysły”.

Dzięki Mor muzyka sefardyjska zdobywa nowych fanów – w swoim szerokim repertuarze wykonuje tradycyjne pieśni, które pochodzą lub są zainspirowane kulturą żydowską XV wiecznej Hiszpanii, jak również porywające kompozycje własne, które czerpią z Ladino. „Nie chcemy, żeby muzyka sefardyjska stała się reliktem przeszłości” mówi Mor. „Nie chcemy jej przywracać do życia, bo tak naprawdę ona nigdy nie umarła. Chcemy by była dostępna dla szerszej grupy odbiorców”. Jej własne kompozycje są zdecydowanie ukształtowane przez jej sefardyjskie pochodzenie – pochodzi od marokańskich i perskich Żydów. Była i jest wielką fanką flamenco, co też nadaje charakterystyczny posmak jej piosenkom. Jej mama grała w domu marokańskie piyyutim (liturgiczne poematy) i śpiewała żydowskie ballady z Andaluzji, co też miało ogromny wpływ na gusta i twórczość muzyczną córki.

Ta muzyczna spuścizna doprowadziła do utworzenia inspirującej bliskowschodniej mieszanki kiedy to Mor poznała brytyjskiego gitarzystę Joe Taylora. Joe jest utalentowanym gitarzystą uznanym dzięki graniu w zespole Blackbud (z kuźni Independiente, wytwórni takich zespołów jak Tinariwen i Travis). David Sinclair z The Times mówi o zespole Joego „oszałamiająca pomysłowość” a o Joe – „gitarzysta o niezwykle sprawnych rękach, z niemalże encyklopedyczną znajomością akordów i wyjątkowym opanowanie rytmicznych i harmonicznych niuansów”. Jego wkład w kompozycje, delikatne instrumentalne ozdobniki oraz dokładnie wybrany kierunek muzyczny nadają nowoczesny wymiar i stanowią ważny element w muzycznym duecie z Mor Karbasi.

Joj Pareles z NY Times pisze o Mor Karbasi: ‚”..posiada głos natchniony bliskowschodnią muzyką i drżącą intensywnością iberyjskiego flamenco i fado”.

The New Yorker: „Jeżeli brzmienie Mor Karbasi nie przyspiesza wam tętna, umówcie się natychmiast na wizytę u kardiologa”.

David Honigmann, Financial Times: „Czekasz 500 lat na śpiewaka Ladino, który połączy sefardyjskie pieśni z nutką flamenco, aż tu nagle pojawia się dwóch artystów na raz. Piosenki takie jak „Shechahoret” mają charakterystyczne dla Ladino wnoszenie się i opadanie oktaw; nowoczesne piosenki wykonywane przez Karbasi i Joego Taylora są zdecydowanie ich potomkami”.

Mark Hudson, Daily Telegraph: „Młoda, śliczna, posiadająca mocny głos, z korzeniami sięgającymi starożytnej i bogatej tradycji sefardyjskiej, Mor Karbasi posiada wszystko, czego potrzeba, żeby osiągnąć sukces na scenie world music”.

24.10.14 godz.19.00
Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Starym Klasztorze
MOR KARBASI

bilety: 120 zł – I miejsca, 90 zł – II miejsca, 70 zł – III miejsca, 45 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.eventim.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.