Madeleine Peyroux –wokalistka porównywana do Billie Holiday zaśpiewa w Synagodze! (7.05.14)

2014, archiwum — By on 6 maja 2014 07:28

Jedyną rzeczą, która się liczy jest piosenka” – mówi autorka piosenek Madeleine Peyroux. Artystka jest przekonana, że to jej  jedyny w swoim rodzaju  głos przeniósł ją z ulic Paryża na drogę sławy.

Szesnaście lat po debiucie („Dreamland”), nie jest trudno zauważyć, że Peyroux nadal czaruje publiczność mieszanką jazzu, popu i muzyki świata. Dzięki sześciu powszechnie cenionym albumom „najjaśniejsza gwiazda jazzu” zyskała  znakomitą reputację, a nienagannie dobrany repertuar, sprawia, że każdy kolejny jej album wyczekiwany jest zarówno przez fanów,  jak i szeroko pojęty rynek muzyczny. Używając swego uwodzicielskiego głosu do interpretacji zarówno standardów jazzowych jak utworów współczesnych, Peyroux wzbogaca je, wydobywając z nich często nowe znaczenia.

Od Holiday do Dylana, od Bessie Smith do Leonarda Cohena – Peyroux rzuca nowe światło na znane muzyczne perełki, używając każdej frazy jakby była jej własną, co niektórzy określają „tworzeniem nowej klasyki”.

Ta „artystyczna dusza”  zaczęła swą muzyczna przygodę jako nastolatka w Paryżu, kiedy porwana przez muzykę ulicy w wieku  piętnastu lat rzuciła szkołę i dołączyła do bluesowo – jazzowego zespołu.  - „Ktoś dał mi wczesne nagrania Billie Holiday i kazał się ich nauczyć”.
Peyroux  na warsztat wzięła nie tylko melodię,  ale także tonację i frazowanie,  tworząc nowe utwory z klasycznych standardów. ” Dzięki pracy nad utworami Billi Holiday odkryłam mój własny głos” – wyjaśnia.

Lata później jej niezaprzeczalny talent został dostrzeżony. W jednym z klubów Nowego Yorku usłyszał ją Yves Beauvais, który podpisał z nią kontrakt dla wytwórni Atlantic Records, a później, w 1996 r, został współproducentem jej debiutanckiego albumu „Dreamland”. Jej senny, matowy głos zaczarował widzów i krytyków, podobnie jak kolejny, wydany w 2004 r.  album „Carless Love”, który był dla artystki kamieniem milowym rozpoczynającym płodny okres współpracy z producentem Larry’m Kleinem.

Peyroux przebyła długa drogę z ulic Paryża do najbardziej prestiżowych sal koncertowych i współpracy z najznakomitszymi muzykami. Gdy inni artyści uznaliby być może, że pora spocząć na laurach i pławić się w świetle sławy odcinając kupony, Peyroux kontynuuje nieustannie eksplorowanie nowych muzycznych terytoriów. Uroczo skromna, nie ma oczekiwań, by stać się kimś o ważnym dla świata, chce po prostu robić  swoje.

Nie wiemy co przyniesie przyszłość, ale łatwo jest dostrzec, że na muzycznej drodze Madeleine Peyroux wiele się jeszcze wydarzy…

7.05.14 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7

Ethno Jazz Festival prezentuje:

MADELEINE PEYROUX – re/creation tour

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 60 zł – wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.eventim.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.