Retro rejwach z zespołem Makabunda w Starym Klasztorze! (5.04.14)

2014, archiwum — By on 24 marca 2014 10:24

„Ta ostatnia niedziela”, „Ty, albo żadna”, „Salem Alejkum” czy „Zakochany złodziej” zabrzmią w aranżacjach Makabundy pod wodzą Wojciecha „Brody” Turbiarza, znanego z zespołu Habakuk. Muzycznie całość imprezy ubogaci Pan Fogg, czyli Michał Fogg, prawnuk samego Mistrza Mieczysława, który po koncercie poprowadzi Retro Party.

Klub muzyczny Stary Klasztor, stanie się wkrótce nowym centrum koncertowym w naszym mieście, a jego doskonała lokalizacja przy samym Rynku (ul. Purkyniego 1) oraz stare gotyckie wnętrza z pewnością spodobają się wrocławskiej publiczności.

Makabunda to zespół z Częstochowy, założony przez Wojciecha „Brodę” Turbiarza, znanego do tej pory przede wszystkim jako wokalista i lider reggae’owego zespołu Habakuk,  który tym razem przybrał pseudonim artystyczny Brotiar Stanisławski.

Od premiery płyty „Dla Pani Wszystko” (5.10.13) rzesza fanów zespołu Makabunda regularnie poszerza się. Grupa muzykujących batiarów z Częstochowy stworzyła zbiór autorskich wersji szlagierów, trafiających w muzyczne gusta zarówno starszych melomanów, którzy pamiętają jeszcze klasyczne wykonania utworów z okresy dwudziestolecia międzywojennego, jak i tych młodszych, dla których utwory śpiewane m.in. przez Astona, Faliszewskiego, Bodo, czy Fogga są całkowitą nowością.

Połączenie klasycznych melodii opatrzonych ponadczasowymi tekstami, z energią i muzyczną pomysłowością ‚makabundów’, daje niezwykle smakowity efekt artystyczny, który mimo współczesnego podejścia do tematu, nie nadaje utworom przedwojennym pastiszowego charakteru. Wręcz przeciwnie – wydobywa i podkreśla ich wrodzone piękno i klimat.

„Tyle tu impetu i energii, że muzyka rozrywa naturalne granice swego przebiegu, dając słuchaczowi istny muzyczny dynamit do połknięcia.” – komentuje muzyczny repertuar zespołu Tomasz Lerski, wybitny varsavianista, historyk kultury, autor „Encyklopedii Kultury Polskiej XX wieku.

Repertuar Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym, zagrane w nowych, autorskich aranżacjach. Autorami tych utworów byli m.in.: Andrzej Włast, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Henryk Wars i Leopold Szmaragd. Znamy je dzięki takim wykonawcom jak: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo.

Materiał grupy to swoisty eksperyment muzyczny oparty na różnorodności stylistycznej. Piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów, ubrane w formy muzyczne, które nie burzą oryginalnego charakteru kompozycji, a jednocześnie podają je w sposób, który jest atrakcyjny dla współczesnych słuchaczy w różnym wieku. Nie zabrakło muzycznych ukłonów w stronę reggae’owych korzeni Brotiara, czy klimatów folku ulicznego. Całość materiału to muzyka, która potrafi łączyć pokolenia, czego dowodem jest koncertowa publiczność zespołu, która zawsze składa się z przedstawicieli co najmniej trzech pokoleń.

„Makabunda robi rejwach!” – tak najczęściej sami muzycy zespołu komentują swoje poczynania artystyczne. Nie są to puste słowa, bo od powstania zespołu (wiosna 2012), grupa regularnie koncertuje – zarówno w klubach, jak i plenerach, a czasem nawet w „ulicznych warunkach”. Ich dotychczasowa działalność została już doceniona prestiżową nagrodą Złotego Liścia Retro 2013, przyznaną w ramach X Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, nad którym patronat obejmują Minister Kultury, Prezydent Miasta Warszawy oraz Rodzina Foggów.

Skład zespołu:
Wojciech Turbiarz – gitara, banjo, wokal
Wojciech Cyndecki – gitara basowa ;
Tomasz Drozdek– perkusja oraz wiele innych instrumentów
Damian Kluźniak – instrumenty klawiszowe
Piotr Nikoli – akordeony
Agnieszka Rarok – skrzypce
Błażej Koza – klarnet, saksofony

5.04.14 godz.20.00
klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
MAKABUNDA

po koncercie Retro Party poprowadzi PAN FOGG

bilety: 30 zł – miejsca siedzące, 20 zł –miejsca stojące

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.eventim.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.