Wnuk Astora Piazzolli, legendy argentyńskiego tanga, na jedynym koncercie w Polsce (6.09.12)

2012, archiwum — By on 4 lipca 2012 18:17

Piazzolla plays Piazzolla , czyli argentyńskie tanga w jazzowych aranżacjach. Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na jedyny w Polsce koncert Daniela Piazzolli, który twórczość swojego dziadka Astora Piazzolli, ikony współczesnego argentyńskiego tanga, zaprezentuje w jazzowych aranżacjach z towarzyszeniem zespołu Escalandrum złożonego z wybitnych jazzmanów z Buenos Aires. Koncert odbędzie się 6 września we Wrocławiu z ramach cyklu Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem, prezentującego największe sławy world music.

Zespół Escalandrum został założony w 1999 przez Daniela “Pipi” Piazzollę. Jego nazwa to kombinacja znaczeń powstałych w wyniku połączenia dwóch słów: “escalandrún”- to rodzaj rekina, które zwykle “Pipi” wyławiał ze swoim ojcem, a tradycję tą zapoczątkował jego dziadek – Astor. Drugie słowo drum to z angielskiego bęben.

W 1999 zespół Escalandrum wydał swój pierwszy album zatytułowany Bar Los Amigos. Debiutancka płyta zyskała bardzo dobre recenzje lokalnych mediów a zespół zyskał rozpoznawalność pośród sympatyków muzyki latin jazz.

Ich drugi album” Estados Alterados” zyskał podobne powodzenie i został zaprezentowany w Teatrze ND/Ateneo w Buenos Aires. W tym samym czasie Escalandrum został muzycznym, argentyńskim odkryciem roku. Zespół wciąż jednak poszukiwał brzmień bardziej osobistych i akustycznych.

W 2004 roku zespół wydał kolejny album „Sexteto en movimiento”, który dał mu miano jednego z najlepszych argentyńskich zespołów jazzowych. Zespół rozwijał się nadal, szukając wciąż nowych brzmień i tak Escalandrum zaczął łączyć miejskie i folkowe rytmy z jazzem tradycyjnym.

W roku 2004 The Konex Foundation uznała zespół Escalandrum za jeden ze stu najbardziej interesujących muzyków dekady. Czwarty album „Misterioso” utrzymany został w tonacji modern jazzu, z tym albumem zespół wystąpił na największych festiwalach w Argentynie i nie tylko. Po dwunastu latach kariery zespół wystąpił na najważniejszych argentyńskich festiwalach oraz koncertował w przeszło 20. krajach.

W tym roku zespół wydał niezwykłą płytę „Piazzolla plays Piazzolla” łączącą jazz i tango. Płyta ta jest hołdem dla Astora Piazzolli, ojca współczesnego argentyńskiego tanga, i zyskała ogromne uznanie krytyki muzycznej jak i wiele międzynarodowych nagród muzycznych.

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
PIAZZOLLA PLAYS PIAZZOLLA

6.09.12 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 120 zł – I miejsca, 90 zł – II miejsca, 70 zł – III miejsca, 40 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Tags:

Comments are closed.