Aga Zaryan śpiewa poezje Miłosza na Ethno Jazz Festivalu (6.12.11)

2011, archiwum — By on 16 września 2011 07:04

Po sukcesie albumu “A Book of Luminous Things” z anglojęzycznymi interpretacjami wierszy Czesława Miłosza i jego ulubionych poetek, Aga Zaryan przygotowała polską wersję płyty. Premiera “Księgi Olśnień” odbędzie na początku października, a już 6 grudnia artystka wystąpi w Synagodze pod Białym Bocianem w ramach Ethno Jazz Festival 2011.

“Księga Olśnień” to drugi polskojęzyczny album w dyskografii Agi Zaryan. Składa się na niego 12 kompozycji. Do współpracy przy utworze “To jedno” wokalistka zaprosiła Grzegorza Turnaua. Piosenka ta, jako pierwsza, będzie promowała album.

Motywacją Agi Zaryan do nagrań po polsku były “siła języka, głębia oraz wyrazistość przekazu, które oferuje poezja w języku ojczystym. “…Miłosz pisał swoje wiersze po polsku, dopiero później były one przekładane na inne języki…” mówi artystka. Mam nadzieję, że w “Księdze Olśnień” słuchacze natrafią na tematy im bliskie. Ja w wybranej poezji znalazłam swoje olśnienia”.

Aga Zaryan ma na uwadze słowa Czesława Miłosza na temat przekładów jego poezji na inne języki: “…Istnieć równocześnie w dwóch językach jest dla poety cennym doświadczeniem. Pozwala to przekonać się, jak różne są reakcje czytelnika na poszczególne słowa i wersy, zależnie od własnych tego czytelnika tradycji i przyzwyczajeń. Czytelnicy znający oba języki są uprzywilejowani, bo mogą porównywać, rozjaśnić sens albo krytykować nieuniknione rozbieżności…”

Poprzedni, anglojęzyczny album “A Book of Luminous Things” ukazał się w czerwcu 2011 r. i zyskał juź status Platynowej Płyty. Nagrania po angielsku podyktowane były przede wszystkim chęcią promocji twórczości Czesława Miłosza za granicą. Aga Zaryan wróciła niedawno z tournée po Japonii i Chinach, gdzie w ramach programu polskiej prezydencji zaprezentowała publiczności repertuar z poezją Miłosza, między innymi w prestiżowym klubie Cotton Club w Tokio, podczas Tokio Jazz Festival oraz na Ninegates Jazz Festival w Pekinie.

Aga Zaryan uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia. Jej albumy osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Czterokrotnie zwyciężała w plebiscycie na Najlepszą Wokalistkę Roku magazynu Jazz Forum (2007-2010). Jest laureatką nagrody Fryderyk. To pierwsza polska artystka wydająca albumu pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records.Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym i charyzmie scenicznej.

Dyskografia:
2002 – “My Lullaby” – album CD – Złota Płyta
2006 – “Picking Up The Pieces” – album CD – podwójna Platynowa Płyta
2007 – “Umiera piękno” – album CD – Złota Płyta, Fryderyk 2008 za najlepszy album w kategorii Piosenka Poetycka
2008 – “Live at Palladium” – album koncertowy 2CD/DVD– Potrójna Platynowa Płyta
2010 – “Looking Walking Being” – album CD – Platynowa Płyta
2011 – “A Book of Luminous Things” – album CD – Platynowa Płyta

Strona internetowa Artystki – www.zaryan.com

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
AGA ZARYAN – koncert promujący płytę “Księga Olśnień”

6.12.11 godz.19.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – balkon, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Bilety zakupione na termin październikowy zachowują ważność

Tags:

Comments are closed.