Tinariwen – mistrzowie pustynnego bluesa z Mali po raz pierwszy we Wrocławiu! (23.10.11)

2011, archiwum — By on 22 czerwca 2011 08:28

Muzyka Tinariwen to dźwięki pustyni, rytm tradycyjnej muzyki tuareskiej, afrykański blues. Historia grupy zaczyna się w 1982 roku w obozie Tuaregów w Libii, to stamtąd ci gitarowi poeci i duchowi rebelianci rozpoczęli swoją podróż na sceny świata. Ich kompozycje to głos w sprawie wolności i autonomii dla południowo-saharyjskiego ludu, jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk na współczesnej mapie dźwięku.

Tinariwen to pierwszy zespół z tego kręgu kulturowego używający gitar elektrycznych, według Roberta Planta (Led Zeppelin) i Thoma Yorke’a (Radiohead), grupa ma szansę zostać najlepszym współczesnym zespołem rockowym.

Pierwszy studyjny album Tinariwen – „The Radio Tisdas Sessions” ukazał się na CD w 2002, jednakże zespół ma na swoim koncie sporą liczbę amatorsko rejestrowanych kaset. Druga płyta zespołu zatytułowana „Amassakoul” („Podróżnik”) przyniosła tej formacji międzynarodowy rozgłos i zaowocowała koncertami na całym świecie, m.in. na festiwalu Roskilde, czy u boku Carlosa Santany i The Rolling Stones. W Polsce Tinariwen dali niezwykle entuzjastycznie przyjęty występ na festiwalu Open’er w 2010 roku, teraz wracają na 2 wyjątkowe koncerty.

We Wrocławiu Tinariwen zaprezentują premierowe utwory z zapowiadanej na wrzesień piątej w ich dorobku płyty, zatytułowanej Tassili, na której wokalnie wsparły ich gwiazdy amerykańskiej sceny altrockowej: Tunde Adebimpe i Kyp Malone z TV On The Radio oraz gitarzysta Wilco, Nels Cline.

Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu “Tenere Taqhim Tossam” z gościnnym udziałem muzyków TV ON THE RADIO. Singiel promuje wspomniany album.


Ethno Jazz Festival prezentuje:
TINARIWEN

23.10.11 godz.20.00
klub ETER, ul.Kazimierza Wielkiego 19

miejsca stojące: 79 zł – pierwsze 300 szt., 89 zł – przedsprzedaż, 100 zł – w dniu koncertu
miejsca siedzące ( balkon): 120 zł

KUP BILETY

rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , ,

Comments are closed.