Bosonoga królowa world music z Peru, laureatka nagrody Grammy po raz pierwszy w Polsce! (19.09.11)

2011, archiwum — By on 17 kwietnia 2011 13:51

Susana Baca jest jedną z postaci, które odegrały kluczową rolę w odrodzeniu popularności muzyki afroperuwiańskiej zarówno w Peru jak i na całym świecie.

Jej głos nie bez powodu porównywany jest często z głosem Cesarii Evory i Celii Cruz. Gazeta The New York Times napisała o niej „Wyrosły z tradycji afrykańsko – peruwiańskich głos Susany Baca tworzy swoją własna tradycję. Piękny, zimny, doniosły głos.”

Pasmo sukcesów artystki rozpoczęła wydana w 1995 roku dla prowadzonej przez Davida Byrne’a wytwórni Luaka Bop kompilacja „The Soul of Black Peru”, na której znalazł się jej utwór „Maria Lando”.
Muzyka artystki stanowi połączenie tradycji z tym, co współczesne. Podczas występów zespół towarzyszący Susanie korzysta z typowego dla tamtego rejonu instrumentarium, takiego jak cajón („drewniane pudło”, oryginalnie odwrócona do góry nogami skrzynka na owoce), guapeo (wykonany z gliny garnek) oraz quijada (wykonana z oślej żuchwy). Całości dopełniają kontrabas oraz gitara akustyczna. Baca chętnie korzysta też z bogactwa brzmień brazylijskich i kubańskich. Tak mówi w jednym z wywiadów o swoich muzycznych fascynacjach:
„Dla mnie muzyka Kuby, Kolumbii, Ekwadoru, Argentyny, Wenezueli czy Portoryko jest równie bliska jak moja rodzima. Bywałam w wielu miejscach Ameryki Łacińskiej zamieszkałych przez potomków kultury afrykańskiej. Większość z nich stanowią biedne i zapomniane miejsca. (…) Staram się spisywać, a potem prezentować pieśni pochodzące właśnie z tamtych rejonów, oddając tym samym cześć obecności kultury afrykańskiej, która nadała kształt Ameryce Łacińskiej.(…)”

Wypełnione po brzegi liryką pieśni Baca pisze często we współpracy ze znanymi latynoskimi poetami, a opisy niezwykle sugestywnych obrazów i sytuacji wyśpiewuje delikatnym i nieco melancholijnym głosem. Do pary ze swoim mężem, Boliwijczykiem Ricardo Pereyrą, Baca założyła fundację The Instituto Negrocontinuo. W ich posiadłości w Chorillos para szerzy wiedzę o muzyce, tańcu oraz kulturze afroperuwiańskiej. W 2002 roku jej album „Lamento Negro” został uznany przez akademię Latin Grammy Award za najlepszy album folkowy roku. Ten sam album otrzymał nominację w kategorii „Best World Music Album”.

Susana Baca uczestniczyła również, w nagrodzonym kolejną Grammy, projekcie super-grupy folkowej Los Super Seven razem z meksykańskimi gwiazdami z zespołu Los Lobos oraz legendą brazylijskiej sceny Caetano Veloso. Jednak największy sukces odniosła wydaną w 2000 roku płytą „Eco de Sombras”. Wraz ze specjalnymi gośćmi na płycie (m in. John Medeski i Tom Waits) udało jej się połączyć wrażliwość tych nowoczesnych artystów z tematyką istotną dla rejonu, z którego pochodzi: problemami czarnych niewolników oraz walką o przetrwanie peruwiańskich rolników.

Do Wrocławia Baca przyjedzie promować swój najnowszy album „Afrodiaspora”. Zgodnie z zapowiedzią składający się z 11 utworów materiał napisany został we współpracy z grupą wybitnych kompozytorów, Javierem Ruibalą, Ivanem Benavidesem oraz Javierem Lazo, a w warstwie muzycznej na „Afrodiasporze” usłyszymy między innymi rytmy portorykańskie, meksykańskiego walczyka, kubańską salsę  i kolumbijską cumbię.

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
SUSANA BACA

19.09.11 godz.20.00 S
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 100 zł – I miejsca, 75 zł – II miejsca, 50 zł – balkon, 30 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags:

Comments are closed.