Janosik 21 – niemy film z 1921 roku z muzyką graną na żywo przez Kwartet Jorgi – legendę polskiego folku (23.03.11)

2011, archiwum — By on 14 lutego 2011 10:00

67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich, barokowych – instrumenty akustyczne – flety, dudy, gitara, saksofony, bębny

Ethno Jazz Festival zaprasza na pokaz legendarnego słowackiego filmu niemego z 1921 roku „Janosik” w reżyserii Jaroslava Jerrego Siakela z muzyką graną na żywo przez „Kwartet Jorgi”.

…Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadane przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.
Historia pokazana w filmie to… w całości retrospekcja – narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.

JANOSIK reż. Jaroslav Jerry Siakel (1921)
Pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa… debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w… garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

KWARTET JORGI – legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce.
Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.

W pierwszym okresie działalności Kwartet balansował na krawędzi inspiracji muzyką celtycką i słowiańską. W późniejszym czasie szala zdecydowanie przechyliła się w drugą stronę.

Ethno Jazz Festival prezentuje:
JANOSIK 21 –
niemy film z 1921 roku z muzyką graną na żywo przez KWARTET JORGI – legendę polskiego folku

23.03.11 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 40 zł – I miejsca, 30 zł – II miejsca, 20 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje:bilety@o2.pl

Tags:

Comments are closed.