Teresa Salgueiro – wokalistka ikony fado Madredeus we własnym projekcie (12.02.11)

2011, archiwum — By on 8 grudnia 2010 22:57

Teresa Salgueiro jest portugalską śpiewaczką, byłą wokalistką zespołu Madredeus. Jej kariera rozpoczęła się nieoczekiwanie w 1986 roku, kiedy odkryło ją dwóch założycieli zespołu Madredeus (Rodrigo Leão i Gabriel Gomes), gdy w kawiarni w lizbońskiej dzielnicy Bairro Alto wraz z grupą przyjaciół śpiewała przy stoliku obok nich. Po pierwszym przesłuchaniu z Pedro Ayres Magalhães’em, innym z założycieli Madredeus, Teresa Salgueiro została głosem i, jak mówi Magalhães, “największą inspiracją muzyki zespołu”.

Teresa Salgueiro śpiewa sopranem. Wizerunki Teresy Salgueiro i zespołu Madredeus są mylone, ponieważ śpiewaczka była wierna zespołowi od samego początku, nie nagrywając albumu solowego. Jednak w 2005, wydano kompilację różnych utworów w których uczestniczyła bądź przy tworzeniu których współpracowała z innymi artystami. Kompilację tę wielu błędnie określa jako “pierwszy album solowy Teresy Salgueiro”. Na albumie, zatytułowanym “Obrigado”, śpiewa w utworach, których różnorodność stylów i okresów, gdy były nagrywane ukazuje wszechstronność śpiewaczki; między innymi, album zawiera utwory, które Teresa Salgueiro nagrała wspólnie z Madredeus, z mistrzem gitary portugalskiej António Chainho, z tenorem katalońskim José Carrerasem, ze śpiewakami brazylijskimi Caetano Veloso i Zeca Baleiro (na albumie z utworami włoskiego kompozytora Aldo Brizzi’ego), z duetem portugalskim Mário Laginhy i Marii João, z kompozytorem galicyjskim Carlosem Núñez, z kompozytorem włoskim Angelo Branduardim i z akordeonistą japońskim Coba – między innymi.
W roku 2007 został wydany album “Você e eu” będący pierwszą pracą solową Teresy Salgueiro, która ponownie odwiedza repertuar “Música Popular Brasileira”: od Pixinguinhy, przez António Carlosa Jobim i Chico Buarque po Dorivala Caymmi. Album wokalistki Madredeus, wydany przez EMI Music, otwiera utwór “Chovendo na Roseira” Antónia Carlosa Jobim, jest to pierwszy z 22 utworów; ostatnim jest “A banda” Chico Buraque.
We Wrocławiu Teresa Selgueiro promować będzie swój najnowszy album pt. “Voltarei à minha Terra”

Artystce towarzyszyć będzie zespół w składzie:
Carisa Marcelino – accordion
André Santos – classical guitar
Óscar Santos – double bass
Rui Lobato – percussion


Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
TERESA SALGUEIRO – wokalistka ikony fado Madredeus we własnym projekcie
12.02.11 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – balkon, 60 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags:

Comments are closed.