IMPRESSIONS OF ELLA FITZGERALD by ROBIN McKELLE (USA(17.10.24)

archiwum, ethno jazz festival, polecane, wrockfest.pl prezentuje — By on 19 grudnia 2023 17:05

Ethno Jazz Festival zaprasza 5 marca na koncert “Impressions of Ella”, dedykowany legendarnej wokalistce jazzowej Elli Fitzgerald nazywanej „Pierwszą Damą Piosenki” i „Królową Jazzu”.
W Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze zaśpiewa amerykańska gwiazda wokalistyki jazzowej, która przyjeżdża do Wrocławia w ramach europejskiej trasy koncertowej promującej jej najnowszy album.
Robin McKelle to artystka o wszechstronnym dorobku muzycznym – od muzyki country po rhythm & blues. Od najmłodszych lat miała kontakt z muzyką, śpiewała początkowo w stylu R&B. Studiowała jazz na Uniwersytecie w Miami (1994-1996), następnie przeniosła się do Berklee College Of Music w Bostonie, gdzie później pracowała jako pedagog.
W 2004 roku zwyciężyła w Konkursie im. Theloniousa Monka, a wygrana otworzyła jej drogę do kariery. Była zapraszana przez takich gigantów jazzu jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Terence Blanchard. Już jej pierwszy album „Introducing Robin McKelle” okazał się sukcesem, dostając się na listy bestsellerów tygodnika „Billboard”. Kolejne albumy to „Modern Antique” poświęcony swingowi oraz „Mess Around” zawierający mieszankę R&B, soulu i jazzu
W najnowszym albumie, zatytułowanym “Impressions of Ella”, McKelle powraca do tradycyjnych jazzowych korzeni, czując się jak w domu. Teraz artystka czerpie inspirację z najważniejszego źródła – twórczości Elli Fitzgerald. McKelle podkreśla, że to właśnie Ella była jej pierwszą fascynacją wokalistyką jazzową, ucząc ją swingowego stylu i wyrażania się poprzez śpiew.
W celu zrealizowania swojej artystycznej koncepcji, McKelle stworzyła nowe jazzowe trio z renomowanymi muzykami o światowej sławie.
Podczas wrocławskiego koncertu artystce towarzyszyć będą: Kenny Washington (perkusja), Peter Washington (bass) oraz Kenny Barron (fortepian).
Kenny Barron to amerykański pianista jazzowy, który pojawił się na setkach nagrań jako lider i sideman i jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych pianistów jazzowych głównego nurtu od czasów bebopu.

17.10.24 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
Ethno Jazz Festival
IMPRESSIONS OF ELLA FITZGERALD by ROBIN McKELLE (USA)
bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca
wejściówki stojące: 80 zł

Comments are closed.