BUŁGARSKIE ŚWIĘTO WINA „Trifon Zarezan”(13.02.22)

2021 — By on 15 stycznia 2022 11:22

BUŁGARSKIE ŚWIĘTO WINA „Trifon Zarezan” w Starym Klasztorze!

Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na wrocławskie obchody Bułgarskiego Święta Wina „Trifon Zarezan”!
Impreza odbędzie się 13 lutego w Sali Witrażowej w Starym Klasztorze.

W części muzycznej usłyszymy znakomity zespół SARAKINA BALKAN BAND.
Znawca wina i bułgarskich obyczajów Stojan Uzunov opowie o Święcie Wina „Trifon Zarezan” i odbędzie się prezentacja obyczaju podcinania winorośli.
Można będzie nauczyć się i później zatańczyć takie bułgarskie tańce jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica.
W barze dostępny będzie szeroki zestaw bałkańskich win, a kuchnia Starego Klasztoru przygotuje specjalny wybór potraw i przekąsek z regionu Bałkanów

TRIFON ZAREZAN (właśc. Dzień Świętego Tryfona) – święto wina, obchodzone w
Bułgarii i w innych państwach bałkańskich mające prawdopodobnie swój początek w kulcie Dionizosa. Nazwa święta pochodzi od imienia chrześcijańskiego świętego – Tryfona.
Podstawowy obrządek tego święta, czyli podcinanie winorośli, wykonywane jest głównie przez mężczyzn, właścicieli winnic i ma przypominać o nadchodzącej wiośnie. Obecnie święto wygląda w sposób następujący: po specjalnej, świątecznej liturgii w cerkwi, hodowcy winorośli udają się grupami do winnic, prowadząc ze sobą muzyka. Po odcięciu gałązek mężczyźni zwijają w wianki, które kładą na swych czapkach . Po obrzędzie podcinania w winnicy następuje wspólna biesiada i tańce. Święto tradycyjnie kończy się w karczmie, gdzie zbierają się wieczorem wszyscy mężczyźni.

STOJAN UZUNOW – Bułgar od wielu lat mieszkający w Warszawie, którego pasją jest uprawa winorośli i tańce bałkańskie. Stojan Uzunow zapoczątkował w Polsce wspólne obchodzenie tego święta

SARAKINA BALKAN BAND to polsko-bułgarsko grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku.
SARAKINA BALKAN BAND tworzą:
Jacek Grekow – kaval, gajda, akordeon
Jan Mlejnek – klarnet, tambura
Mateusz Bielski – kontrabas
Krzysztof Ostasz – tulan
Anna Klebus – vocal
Stojan Uzunov – taniec

Koncert odbędzie się w niedawno otwartej Sali Witrażowej Starego Klasztoru, która idealnie nadaje się na bałkańską imprezę, a jej klimat z pewnością przypadnie do gustu bywalcom Starego Klasztoru i Sali Gotyckiej. Znajduje się ona w tym samym budynku, wejście od parkingu przy ul. Purkyniego.

13.02.22 godz.17.00 Stary Klasztor – Sala Witrażowa, ul. Purkyniego 1

Bułgarskie Święto Wina 2022

SARAKINA BALKAN BAND

miejsca siedzące: 60 zł
miejsca stojące: 40 zł

 

Bilety dostępne w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, goingapp.pl,  www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl, www.ticketmaster.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

Osoby zainteresowane rezerwacją stolików prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacja@staryklasztor.com.pl

Comments are closed.