Camané – „Prince Of Fado” po raz pierwszy we Wrocławiu (18.02.12)

2012, archiwum — By on 7 stycznia 2012 14:35

Pochodząca z Portugalii muzyka fado święci zasłużone tryumfy zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. Po wspaniale przyjętych koncertach czołowych fadistek – Marizy, Cristiny Branco, Any Moury i Teresy Salgueiro z zespołu Madredeus – Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na koncert najważniejszego męskiego głosu w muzyce fado – Camané. Koncert odbędzie się 18 lutego we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem.

Pełne nazwisko Camané brzmi Carlos Manuel Moutinho Paiva dos Santos Duarte. Urodził się w 1967 r. w Oeiras. Artysta niewiele o sobie mówi, powtarza, że „kim jest, ukazuje śpiewając” i że największy wpływ na niego miało troje artystów: Amália Rodrigues, Carlos do Carmo i Alfredo Marceneiro. Dziś jednak podąża własną, osobną ścieżką, zachowuje szacunek dla tradycji, ale i sięga po nowe środki wyrazu, po nowych poetów. Jedno pozostaje niezmienne, a jest to – jak mówi – wewnętrzne przekonanie, że fado pragnie śpiewać do końca życia.

Kiedy w 1994 r. podpisywał kontrakt z wytwórnią EMI, miał już za sobą 20 lat śpiewania. Pierwszą płytę nagrał w 1995 r. „Uma Noite de Fados” która była zapisem na żywo koncertu w klubie fado. Okazała się sukcesem. W Camané krytyka zaczęła widzieć odnowiciela gatunku, a że się w swej ocenie nie myliła on sam potwierdził trzy lata później, kolejną płytą „Na Linha da Vida”.

Rok 2000 przyniósł trzeci album „Esta Coisa da Alma” w którym przedstawił się nie tylko jako pieśniarz, ale i niezwykle wyczulony na poezję jej interpretator. Płyta zdobyła wszelkie możliwe nagrody krytyków i publiczności w jego ojczyźnie, przyniosła mu uznanie i popularność na całym świecie. Rok później ukazała się kolejna płyta, w powszechnej ocenie najbardziej dojrzała, „Pelo Dia Dentro”. Zdumienie wzbudzał fakt, że każdy z krążków był lepszy od poprzedniego. Konsekwencją rozwijającej się kariery międzynarodowej stało się wydanie w 2003 r. albumu z gatunku „The Best of…” przeznaczonego dla wielbicieli fado spoza Portugalii – „The Art Of Camané – Prince Of Fado”.

Pod koniec tego roku przygotował swoją pierwszą płytę koncertową „Como Sempre… Como Dantes”, złożoną z dwóch CD: jedną nagrano w teatrze, drugą w małym klubie fado; obie udowodniły, że Camané równie dobrze czuje się przed dużą publicznością jak i w warunkach kameralnych. Jest to do dziś najlepiej sprzedający się album artysty.

Rok 2005 to rok triumfu: Camané otrzymał Nagrodę Amálii Rodrigues dla Najlepszego Męskiego Pieśniarza Fado. Uchodzi za współczesną ikonę gatunku.
Wrocławski koncert podczas Ethno Jazz Festivalu będzie drugą wizytą artysty w Polsce. Poprzednio wystąpił w roku 2009 w Poznaniu.

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
CAMANÉ – „Prince Of Fado” po raz pierwszy we Wrocławiu

18.02.12 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.