„Flamenco Namiętnie” – spektakl muzyczny w reżyserii Krystyny Jandy (2.02.12)

2012, archiwum — By on 28 listopada 2011 08:49

Ethno Jazz Festival zaprasza na niezwykłe wydarzenie muzyczno – teatralne. 2 lutego w Synagodze Pod Białym Bocianem zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny „Flamenco namiętnie” w reżyserii Krystyny Jandy, w którym udział wezmą najlepsi polscy muzycy flamenco: Anna Iberszer – taniec flamenco, Magda Navarrete – śpiew, Andrzej Lewocki – gitara, Marek Fedor – instrumenty perkusyjne.

Spektakl opowiadający w prosty sposób o uczuciach i wielkich ludzkich namiętnościach. Przeplatanie polskiej piosenki Ewy Demarczyk „Czerwonym blaskiem otoczona” z hiszpańskimi rytmami i melodiami, powoduje, że tekst jest jedynie punktem wyjścia i wprowadza nas do pełnego pasji świata FLAMENCO, gdzie taniec, śpiew, rytm i dźwięki gitary opowiadają o najgłębszych ludzkich emocjach – od bólu i rozpaczy po niewypowiedzianą radość.

Zespół „Corazón Flamenco” istnieje od 2006 roku. Tworzy go czterech młodych muzyków – Magdalena Navarrete, Anna Iberszer, Andrzej Lewocki oraz Marek Fedor. Szeroki wachlarz muzycznych zainteresowań każdego z członków zespołu sprawia, że obok tradycyjnych gatunków flamenco w repertuarze zespołu znajdują się również elementy tanga i folkloru argentyńskiego, kubańskiego bolero i rumby, a także rytmów afrykańskich, oraz nowoczesnego rapu. Tworząc fuzje stylów rozszerzają skład o dodatkowe instrumenty podkreślając charakter i niepowtarzalność hiszpańskich i latynoskich brzmień.

Anna Iberszer – Aktorka i tancerka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej oraz Szkoły Aktorskiej w Warszawie. Występuje gościnnie w warszawskim Teatrze Narodowym, Teatrze Syrena, Starym Teatrze w Krakowie, na stałe współpracuje z Teatrem Polonia, grając u boku Krystyny Jandy. Jest także choreografem oraz instruktorką tańca Flamenco i Tango argentyńskiego. Swoje umiejętności taneczne doskonaliła u źródeł – w Sevilli i Buenos Aires, gdzie regularnie gości. Zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach, na scenie jest od ponad 12 lat. Zatańczyła u boku sław muzyki Flamenco i Tanga Argentyńskiego. Pracuje przy produkcjach międzynarodowych, koncertując w Europie, USA i Argentynie. (www.annaiberszer.pl)

Magda Navarrete – jedyna śpiewaczka Flamenco w Polsce., wokalistka, producentka. Wydała dwie płyty: Chilli jako liderka zespołu Noche de boleros, a także IMAN, pod własnym nazwiskiem. Fuzjuje muzykę latynoską z flamenco i elektroniką. Śpiewa od 9 roku życia. Tańczy i śpiewa Flamenco od 14 lat. Mieszkając w Madrycie i Sevilli szkoliła swoje umiejętności m.in. u Montse Cortez, która jest nadworną śpiewaczką w projektach Paco de Lucia.
Brała udział w wielu międzynarodowych projektach dotyczących muzyki flamenco: Arte Flamenco , Indialucia, Carmen Concierto, oraz międzynarodowym projekcie w USA – hinduskiego tablisty Samira Chaterjee. Nagrała dwa hiszpańskojęzyczne duety ze Staszkiem Sojką. www.magdanavarrete.pl

Andrzej Lewocki – Jest jedynym polskim muzykiem, który gra na gitarze i cajonie jak rodowity Cygan z Andaluzji. Nabierał doświadczenia współpracując z większością muzyków, którzy w Polsce zajmują się flamenco. Uczył się od wielu hiszpańskich mistrzów. Ma niebywały słuch muzyczny i nietypową w Polsce muzyczną wrażliwość. Ostatnio został zaproszony na festiwal gitarowy do Murcii im. Nino Ricardo, którego został laureatem zajmując II miejsce. Brał udział w licznych warsztatach flamenco w kraju i za granicą. Jest założycielem Lubelskiej Szkoły Flamenco. Obecnie współpracuje z Tiento Flamenco, Noche de boleros, Teatrem Tańca NTF, Studio Flamenco, Mateo El Gallito (Duende), Los Bomberos, Tanto Flamenco, Anną Chodakowską oraz Teatrem Kamienica . Nagrywa dla radia i telewizji, zapraszany jest także, jako muzyk studyjny.

Marek Fedor – Perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, pracuje jako nauczyciel muzyki w lubelskim gimnazjum. Współpracuje z wieloma muzykami i zespołami: Saruel, Full Power Spirit, Dzieci z Brodš, Mocni w Duchu, Los Bamberos, wcześniej Rewelersi. Pasjonat muzyki, uwielbia koncerty, ważne dla niego jest doświadczenie muzyki na żywo. Jest najlepszym polskim cajonistą, łączącym umiejętnie świat muzyki flamenco i innych obszarów muzycznych.

Flamenco narodziło się w połowie XIX wieku w Andaluzji na południu Hiszpanii jako wspólne dziedzictwo wielu narodów, kultur, religii i tradycji. Pieśni arabskie, chorały gregoriańskie, romanse kastylijskie, żydowskie lamenty, śpiewy mauretańskie oraz niezwykła tradycja cyganów andaluzyjskich przybyłych na te tereny z odległych Indii spoiły się w oryginalną nową formę muzyczną znaną dziś pod nazwą FLAMENCO i wyrażaną w śpiewie, tańcu i dźwiękach gitary.

Flamenco to jeden z najtrudniejszych tańców na świecie. Zdecydowany i skomplikowany rytm, który wybijają obcasy tancerek, łączy się z delikatnymi ruchami dłoni. Czasem melancholijne, a czasem ogniste melodie wyśpiewują głosy andaluzyjczyków. Niezwykłe rozwiązania muzyczne na gitarze, dodają tej formie ekspresji muzycznej magii, wzniosłości i niesamowitości. Flamenco to nie tylko muzyka, to także sposób na życie.
Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
„Flamenco namiętnie” – spektakl muzyczny w reż. Krystyny Jandy
wyst. Corazón Flamenco i Magda Navarette

2.02.12 godz.19.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 60 zł – I miejsca, 45 zł – II miejsca, 35 zł – III miejsca, 25 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje:bilety@o2.pl

Tags: , , ,

Comments are closed.