Amjad Farid Sabri – legenda sufickiej muzyki qawwali z Pakistanu po raz pierwszy w Polsce (26.01.12)

2012, archiwum — By on 21 listopada 2011 08:43

Ethno Jazz Festival zaprasza na koncert sufickiej muzyki qawwali w najlepszym wydaniu. 26 stycznia w ramach cyklu Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi Amjad Farid Sabri z zespołem.

 

Syn legendarnego Hajiego Ghulama Farida Sabri’ego i spadkobierca tradycji qawwali klanu Sabri, Amjad Farid Sabri już w wieku 34 zdobył status jednego z wiodących wykonawców qawwali w dzisiejszym Pakistanie. Muzyczny rodowód artysty sięga wielu wieków wstecz, w tej rodzinie wielkich muzyków powołanie to przekazywane było z pokolenia na pokolenie.

Pokaźny wzrost i sylwetka, lśniące loki i maleńkie złote kółeczko błyszczące w uchu Amjada w naturalny sposób przyciągają uwagę widzów, lecz gdy rozlega się głos artysty, przenosi się ona całkowicie na jego donośny baryton. To głos, który wydaje się nowy, a jednak dziwnie znany. Nikogo nie powinien dziwić fakt, iż syn odziedziczył jakość głosu i talent do qawwali po legendarnym ojcu.

Kariera wokalisty zaczęła się wcześnie – już w wieku pięciu lat wyruszył w światową trasę z Sabri Brothers, zespołem składającym się z jego ojca Ghulama Farida i wujków: Maqboola, Kamala i Mehmooda Sabri. Jeżeli chodzi o jego własną karierę, Amjad, wspierany przez swoich dwóch braci, koncertuje na całym świecie, wszędzie zachwycając publiczność zarówno niezrównanym mistrzostwem, olśniewającym wykonaniem jak i ogromną siłą, subtelnością i wrażliwym pięknem śpiewu.

Muzyka wykonywana przez Amjada, qawwali, to muzyka religijna sufich, mistyków islamu, „sema”, „boska nowina, która sprawia, że serce zaczyna poszukiwać Boga”. Choć dla sufich bardzo ważny jest utwór poetycki, pasja i intensywność muzyki są w stanie poruszyć także tych słuchaczy, którzy nie rozumieją słów, ponieważ dociera bezpośrednio do serca wywołując odurzenie, entuzjastyczną radość i zrozumienie przekraczające wszelkie bariery językowe.

………jego impulsywny śpiew, donośny wokal i łatwość, z jaką porusza publiczność swoim emocjonalnym wykonaniem … absolutnie doskonałe opanowanie mistycyzmu…..Dawn

We Wrocławiu artyści wystąpią w składzie:

Amjad Farid Sabri – vocal harmonium
Talha Fareed – chorus
Salamat Ali – chorus and second vocal
Islam Hussain Sabri –  tabla
Mr Jamil Jamil – dholak
Muhaddad Saleem Sabiri – chorus and second vocal
Raza Hussain harmonium – chorus
Zahid Uddin – chorus and prompter

 

Koncert w ramach Ethno Jazz Festivalu zostanie zarejestrowane (audio i video). Nagrany materiał ukaże się w marcu 2012 roku nakładem CM Records/Transetnika, będąc pierwszym wydawnictwem w Europie, prezentującym kunszt Amjada Sabriego i jego zespołu.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Islamskiej Republiki Pakistanu w Warszawie.

http://www.amjadsabri.net
Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
AMJAD FARID SABRI (SABRI BROTHERS) –  legenda sufickiej muzyki qawwali z Pakistanu po raz pierwszy w Polsce

 

26.01.12 godz.19.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 80 zł – I miejsca, 60 zł – II miejsca, 45 zł – III miejsca, 35 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: , ,

Comments are closed.