Tomatito – legendarny gitarzysta flamenco z Hiszpanii zagra na Ethno Jazz Festivalu (12.03.12)

2012, archiwum — By on 7 listopada 2011 10:05

Po 13 latach od pamiętnego koncertu podczas Festiwalu Gitara+ legenda flamenco powraca do Wrocławia. Tym razem Tomatito będzie gwiazdą wiosennej edycji Ethno Jazz Festivalu 2012.

Jeden z największych gitarzystów flamenco i nuevo flamenco. W unikalny sposób miesza tradycyjny gatunek ze stylistyką jazzową. Kompozytor i autor spektakli scenicznych. Znany przede wszystkim z niezwykłego duetu z Camarónem de la Islą.

Prawdziwe nazwisko – José Fernández Torres. Urodził się w Almerii w 1958 roku. Jego rodzina była związana z tym miejscem od wielu pokoleń. Jego dziadek „El Tomate” był  dobrze znaną postacią organizowanych prywatnych przyjęć z towarzyszeniem tradycyjnej muzyki.

Jego ojciec, José Fernández Castro, również nazywany „El Tomate” był prawdziwym entuzjastą gitary, choć grał również na klarnecie w miejskiej orkiestrze. Również jego wujkowie świetnie grali na gitarach klasycznych. Artysta rósł zatem w bardzo muzykalnym środowisku, w którym szczególnie pielęgnowano flamenco. Od najmłodszych lat uczony był przez ojca i dziadka, którzy szybko odkryli w chłopcu ogromny talent. Mając zaledwie dziesięć lat – wystąpił po raz pierwszy z klubie flamenco. Koncert odbił się szerokim echem w lokalnej prasie.

W 1970 roku cała rodzin przeniosła do Málagi, gdzie ojciec zaczął grywać w lokalnych orkiestrach. To właśnie tam załatwił swemu synowi pracę w klubie La Cañeta. Chłopiec dzielił czas na występy i lekcje gry u Pedra Blanco i Enrique’a Naranjo. Te trzy lata miały się okazać kluczowymi w jego karierze. Mógł grać przed swoimi idolami z dzieciństwa – Pansequito  i Camarónem de la Islą.
Gdy miał piętnaście lat, zupełnie niespodziewanie, Cameron de la Isla zaproponował mu wspólną grę podczas festiwalu w Máladze. Był to też początek niezwykłej przyjaźni obu muzyków, którą przerwała niespodziewana śmierć Camarona de la Isli w 1992 roku.

W wieku dwudziestu jeden lat wrócił do rodzinnej Almerii i żyje tam do dziś. Podczas pracy z Camarónem w trasach koncertowych przemierzył całą Hiszpanię, pracując z największymi artystami flamenco – Pansequitem, Enrique Morentem czy Juanito Villar. Pierwszy solo album nagrał w 1987 roku – „Rosas del Amor”, a w 1991 roku – „Barrio Negro”. Kolejnym wydawnictwem była „Guitarra gitana”.

Ważnym w jego karierze był rok 1997, kiedy nastąpiła prawdziwa eksplozja jego popularności. Otrzymał oficjalną propozycję pracy od autonomicznego andaluzyjskiego rządu. Skomponował wtedy swoją pierwszą partyturę dla Centro Andaluz de Teatro’s. Muzykę opisano jako dosłownie odbierającą oddech.

Artysta nawiązał współpracę z pianistą Michelem Camilo, z którym występował na największych scenach Hiszpanii. W 1998 roku skomponował muzykę do niemieckiego filmu „Bin Ich Schoen”. W rok później otworzył w Polsce II Międzynarodowy Festiwal Gitara +, a w Argentynie wystąpił na jednej scenie z dwoma innymi wielkimi gitarzystami – Luisem Salinasem i Lucho Gonzalezem. Do swojej ojczyzny powrócił z nowym show – „Noches Gitanas”.

W 2000 roku wspólnie z tureckim Arifem Sagą rozpoczął wielkie europejskie tournee. Nowy album zdobył Grammy w kategorii Latin dla najlepszego wydawnictwa latin-jazzowego. (W 1987 roku zdobył już pierwszą Grammy za najlepszy album dla zapisu koncertu w Paryżu, który zagrał w hołdzie dla de la Isli.)
Wciąż koncertuje, a jego niespożyta energia stała się już przysłowiowa.

Ethno Jazz Festival prezentuje:
TOMATITO SEXTET – legenda hiszpańskiej gitary flamenco

 

12.03.12 godz.19.00
C.S.Impart ul.Mazowiecka 17

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Comments are closed.