Anna Maria Jopek & Kroke – wspólny projekt polskich gwiazd world music (5.02.12)

2012, archiwum — By on 28 października 2011 10:45

Ethno Jazz Festival zaprasza na niezwykłe spotkanie muzyczne dwóch polskich gwiazd world music. 5 lutego we wrocławskiej  Synagodze pod Białym Bocianem we wspólnym projekcie wystąpią Anna Maria Jopek oraz zespół Kroke.

Anna Maria Jopek

Wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Wychowana w rodzinie muzycznej zakorzenionej w tradycyjnej, polskiej sztuce ludowej, wykształcona w klasie fortepianu na Akademii Fryderyka Chopina w Warszawie, ukończyła Manhattan School of Music w sekcji jazzowej. Śpiewała m.in. w duecie z Bobby’m McFerrinem, przyjęła zaproszenie na koncerty z Chrisem Botti, wystąpiła w słynnej Queen Elizabeth Hall i tego samego dnia u boku Nigela Kennedy w Royal festival Hall, nagrała płytę z Patem Metheny. Anna Maria Jopek występowała prawie na całym świecie od USA i Kanady, przez całą Europę po Japonię, do tej pory łącznie wydała jedenaście autorskich albumów, wiele z nich otrzymało status Platynowej i Złotej Płyty.

Kroke

W języku Jidysz oznacza Kraków. Trio założone w 1992 roku przez Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Obecnie balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, jazzu i klimatów współczesnych, wzbogacając improwizacjami – tworzy swój własny, charakterystyczny styl. Zespół ma w swoim dorobku osiem autorskich albumów, jeden z nich – „Sounds of the Vanishing World” – otrzymał nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w 2000 roku. KROKE nagrało także płyty z Nigelem Kennedym, Edytą Geppert i Mają Sikorowską.

Zespół w składzie: Jerzy Bawół – akordeon, Tomasz Kukurba – altówka, Tomasz Lato – kontrabas. Gościnnie: Tomasz Grochot – instrumenty perkusyjne.

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
Anna Maria Jopek & Kroke
– wspólny projekt polskich gwiazd world music

5.02.12 godz.19.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje: bilety@o2.pl

Tags: ,

Comments are closed.