Wolna Grupa Bukowina – koncert jubileuszowy na 40-lecie zespołu! (3.04.11)

2011, archiwum — By on 22 lutego 2011 16:39

Jeden z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej obchodzi w tym roku swoje 40 urodziny. Koncert jubileuszowy odbędzie się 3 kwietnia w sali teatralnej  wrocławskiego Centrum Sztuki Impart.

Oprócz jubilatów wezmą w nich udział legendy poezji śpiewanej –  Elżbieta Adamiak i Jacek Kleyff, krakowski poeta Adam Ziemianin, a z młodszego pokolenia –  Małżeństwo z Rozsądku oraz wrocławska wokalistka Natalia Grosiak,  znana publiczności z zespołu Mikromusic.

Twórcą i liderem zespołu był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy „Pieśń Łagodnych”, wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany Krainą Łagodności.

Początek działalności grupy to rok 1970. Założona została przez Wojtka Bellona, głównego twórcę repertuaru i jej niekwestionowanego lidera. Dołączyła do niego Grażyna Kulawik „Zajączek”, a wkrótce potem Jan Hnatowicz, Wojtek Jarociński i Wacek Juszczyszyn. Objeżdżając całą Polskę z programem „Wyjście z zimy” zespół zdobył szerokie grono fanów w środowisku studenckim, stając się jedną z najpopularniejszych grup w tym środowisku.

Bellon jako twórca większości repertuaru rzadko sam wykonywał swoje utwory. Śpiewał je zespół Bukowiny – chórek z akompaniamentem gitar akustycznych, czasami fletu. Najważniejsze były jednak teksty, w których można było odkryć niebanalny talent liryczny twórcy. Były swoistym manifestem przeciwko polityce i całemu brudowi życia codziennego PRL-u.

Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero w latach 90-tych. Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn wspomagani przez licznych muzyków, których nie sposób wymienić.

Wrocławski koncert będzie okazją do ponownego spotkania na jednej scenie wielu członków zespołu.

40  lat zespołu Wolna Grupa Bukowina
WOLNA GRUPA BUKOWINA
ELŻBIETA ADAMIAK
NATALIA GROSIAK
JACEK KLEYFF
ADAM ZIEMIANIN
MAŁŻEŃSTWO Z ROZSĄDKU

3.04.11 godz.18.00
C.S.Impart ul.Mazowiecka 17

bilety: 75 zł – I miejsca, 60 zł – II miejsca, 45 zł – balkon,  30 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@o2.pl

3.04.11 godz.18.00 C.S.Impart ul.Mazowiecka 17

Tags:

Comments are closed.