Jimi Tenor & Tony Allen z zespołem – koncert odwołany! (13.03.11)

2011, archiwum — By on 13 stycznia 2011 19:10

Czwarty album z serii „Inspiration Information Strut” to efekt współpracy fińskiego multiinstrumentalisty Jimi Tenora z legendarnym perkusistą Tony Allenem – twórcą nurtu Afrobeat.

Jimi Tenor to artysta, który co rusz zaskakuje świeżymi pomysłami, jest nieprzewidywalny i stale fascynuje, umiejętnie zmieniając style muzyczne i współpracujących z nim muzyków (vide projekt z orkiestrą symfoniczną Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Tadeusza Kozłowskiego z 2000 roku). Naprawdę nazywa się Lassi Lehto. Karierę rozpoczął pod koniec lat 80-tych w ojczystej Finlandii wraz ze swoim industrialnym zespołem Shamans. To kompozytor i multiinstrumentalista, grający m.in. na instrumentach własnego pomysłu. W 1994 roku nakładem fińskiej wytwórni Sähkö Recordings wydał swój pierwszy solowy album „Sähkömies”, z którego pochodzi wielki przebój „Take Me Baby”.

Sukces jego solowego debiutu zaowocował współpracą z wytwórnią WARP Rec., a w konsekwencji światowym rozgłosem. Od tego czasu Jimi Tenor stale poszukuje i z łatwością porusza się w przeróżnych stylistykach: jazz, elektronika, afrobeat, a nawet eksperymentalna muzyka symfoniczna. Od kilku lat konsekwentnie powraca jednak do afrobeatu, m.in. z grupą Kabu Kabu. Jego koncerty to muzyczno-wizualne przedstawienia. Jimi zaskakuje ekspresją i dziwacznymi strojami. Na scenie prezentuje też wymyślone i skonstruowane przez siebie instrumenty.

Jego fascynacja afrobeatem przerodziła się we wspaniałą współpracę z legendarnym perkusistą Tony Allenem, wspólnym wydaniem albumu „Inspiration Information Strut” oraz międzynarodową trasą koncertową. Tony Allen, jak żaden inny perkusista na świecie, otaczany jest wręcz kultem. To twórca rytmiki Afrobeat i wieloletni członek zespołu Fela Kuti’ego. Mimo swoich 68 lat, podczas koncertów pozostaje wulkanem energii i mistrzem brzmień funky. Właśnie wraz z Jimi Tenorem, na 2011 rok, zaplanował europejską trasę koncertową, w której towarzyszyć im będą wybitni muzycy z Niemiec i Francji. Zapraszamy na koncert we Wrocławiu!

Skład zespołu:

Perkusja: Tony Allen (Anthony Allen)
Klawisze / wokal / flety / saksofon: Jimi Tenor (Lassi Lehto)
Basy: Rody Cereyon  Gitara: Kalle Kalima  Perkusja / BvS: Famson Akinola  Perkusja / BvS: ekowela Alabi Savage  Perkusja / trąbka: Daniel Allen Oberto
MC: Allonymous (Alan Conway)


UWAGA! KONCERT ODWOŁANY!

Ethno Jazz Festival prezentuje:
JIMI TENOR & TONY ALLEN

13.03.11 godz.20 .00

13.03.11 godz.20 .00 C.S.Impart ul.Mazowiecka 17
Ethno Jazz Festival prezentuje:
JIMI TENOR & TONY ALLEN
bilety: 100 zł – I miejsca, 85 zł – II miejsca, 75 zł – III miejsca, 65 zł
– miejsca stojące

Comments are closed.