Apostolis Anthimos Trio feat. Grigoris Ikonomou – greckie pieśni w jazzowych aranżacjach (24.11.10)

2010, archiwum — By on 23 września 2010 18:31

Podczas nagrań studyjnych współpracowali m.in. z Tomaszem Stańko, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim oraz Helmutem Nadolskim. W 1979 roku SBB stało się kwartetem, poszerzonym o drugiego gitarzystę, Sławomira Piwowara, z którym nagrali ostatni studyjny album, “Memento z banalnym tryptykiem” – zawierający jedną z najważniejszych solówek w historii polskiego rocka, wykonaną właśnie przez Apostolisa. Grupa przetrwała do listopada 1980 r. rozwiązując się po jesiennej trasie po RFN.

Apostolis zaczął wtedy działać samodzielnie, współpracując m.in. z Dżemem oraz z Krzakiem. Niebawem wyjechał do Grecji, gdzie zaczął działalność muzyczną. Zastąpił Wojciecha Waglewskiego podczas trasy Ossiana po Grecji. Pojawiał się w Polsce na zaproszenie Tomasza Stańko, z którym zaczął regularnie współpracować. Ponadto współpracował ze znanymi muzykami greckimi – m.in. Vangelisem Katsoulisem, Georgem Dalarasem czy Papadopoulosem Thimiosem, koncertując z nimi i nagrywając. Z Dalarasem zwiedził niemal cały świat, występując w USA, Ameryce Południowej i Afryce Południowej.

Brał udział w reaktywacjach SBB w latach 1991-94. w lutym 1994 roku Apostolis, zarejestrował w Nowym Jorku swój debiutancki LP. Do jego nagrania zaprosił muzyków związanych z Pat Metheny Group (Paul Wertico, Jim Beard, Matt Garrison, Gil Goldstein). Kilka miesięcy później pojawił się w USA występując z SBB. Po tym amerykańskim tournee zespół ponownie się rozpadł, a Apostolis wrócił do Grecji, kontynuując działania solowe. Sformował swoje własne trio Trias, z którym występował także w Polsce razem z Jorgosem Skoliasem jako wokalistą. W 1998 roku SBB powróciło na scenę, a Apostolis pogodził czas pomiędzy SBB a Trias, występując na niektórych scenach równolegle, w dwóch składach. Ostatnie lata to nie tylko działalność z SBB. To także własny projekt – Apostolis Anthimos Trio, w którym oprócz Lakisa występują Krzysztof Dziedzic (perkusja) oraz Robert Szewczuga (gitara basowa, kontrabas) oraz wznowienie współpracy z Tomaszem Stańko (CD “Wolność w sierpniu”). Apostolis Anthimos Trio koncertuje regularnie w całej Polsce i za granicą.

Do nowego programu prezentowanego na Ethno Jazz Festival we Wrocławiu Apostolis zaprosił znakomitego greckiego wokalistę Grigorisa Ikonomou, z którym Apostolis Anthimos Trio zaprezentuje pieśni z górzystego regionu Grecji Ypeiros i inne w zupełnie nowych, często zaskakujących jazzowych aranżacjach.


Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO feat. GRIGORIS IKONOMOU
pieśni z górzystego regionu Grecji Ypeiros i inne w jazzowych aranżacjach
25.11.10 godz.20.30 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 40 zł – miejsca siedzące, 30 zł – miejsca stojące

Tags: ,

Comments are closed.