Lizz Wright – jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia łącząca jazz, r’n’b i soul (21.10.10)

2010, archiwum — By on 2 września 2010 19:40

„Kiedy zaczyna śpiewać jej głos natychmiast staje się pełen łagodnej finezji”

Debiutancki album Lizz Wrighy z 2003 r „Salt” uczynił z niej jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych oraz R&B. Płyta odniosła tak niesamowity sukces, że zaczęto ją porównywać z Nina Simone czy Abbey Lincoln. Płyta dotarła do II miejsca listy Bilboardu w kategorii Contemporary Jazz.

Kolejny album „Dreaming Wide Awake” wydany w 2005 r. składał się z jej interpretacji utworów różnych artystów od Fatsa Wallera po Neila Younga. Płyta ta osiągnęła jescze lepszy wynik niż poprzednia, dotarła na I miejsce listy Bilboardu w kategorii Contemporary Jazz i nyła początkiem współpracy Lizz Wright z Craigiem Street, producentem płyt Cassandry Wilson, k.d. Lang czy Me’Shell NdegeOcello.

Pierwsze dwa albumy wydane dla wytwórni VERVE uczyniły ją najjaśniej świecąca gwiazdą na widnokręgu jazzu. Doceniono ja zarówno jako autorkę tekstów jak i wokalistkę. Trzeci album „The Orchad” pochodzącej z Georgii, a zanurzonej w Nowym Yorku artystki, jest kamieniem milowym w jej karierze. Zawarte na tym albumie skomponowane przez Wright kompozycje ,są kreacją jej własnego muzycznego świata. Ciepło i drżenie wytrenowanego w gospel głosu odnajdują się w kompozycjach takich jak „Coming Home” „My Heart” „Another Angel” czy „When I fall”. Płyta zawiera równiez rewelacyjne interpretacje utworów Ike’a i Tiny Turner „I idolize you” czy balladę Led Zeppelin „Thank you”.


Ethno Jazz Festival prezentuje:
LIZZ WRIGHT
21.10.10 godz.20.30
Sala Audytoryjna w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej (Hala Stulecia), ul. Wystawowa 1
bilety: 200 zł – I miejsca, 150 zł – II miejsca, 120- III miejsca , 90 zł – IV miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Tags: , , ,

Comments are closed.