Nayekhovichi – Moscow Klezmer Band (7.03.10)

2010, archiwum — By on 13 lutego 2010 22:05

Nayekhovichi to jeden z najciekawszych fenomenów klezmerskiej sceny ostatnich kilku lat. Kapela powstała w 2004 r. w Rosji za swoją nazwę przyjmując nazwisko dziadka wokalisty. Zespół gra pełną energii muzykę opartą na tradycyjnych melodiach klezmerskich. W ich utworach mieszają się znane przyśpiewki rosyjskie i rzewne pieśni w jidysz, nowatorska gitara i tęskne skrzypce, szalona perkusja i stricte klezmerski klarnet. Inspiracji szukają również w radzieckim jazzie lat 30 i klasyce zachodniego rocka. Powstają w ten sposób tradycyjne melodie klezmerskie w nowych aranżacjach z elementami jazzu i rocka. Ich muzyka jest pełna energii i radosnych niespodzianek.

Nayekhovichi łączą bardzo wysoki poziom warsztatu muzycznego z duchem rock’n’rollowego buntu. Wyjątkowy pod tym względem jest ich lider, Vania Żuk, który doskonale grając na gitarze na scenie daje upust swemu poczuciu humoru i nieograniczonej charyzmie prawdziwego showmana. Chyba tylko z jego ust można usłyszeć, co Łukaszenko ma do powiedzenia w jidysz albo odkryć, że nawet Rolling Stones mogą mieć korzenie żydowskie.
Nayekhovichi zdobyli powszechne uznanie podczas występów na międzynarodowych festiwalach, takich jak London Klezfest i Klezkanada, Klezmer Cruise. Współpracowali ze słynnymi klezmerami, takimi jak.: Sophie Solomon, Merlin Shepherd, Josh „Socalled” Dołgin, Paul Brody, Michael Alpert i David Krakauer.  Zespół kilkakrotnie zagrał również w Polsce, min. w synagogach we Wrocławiu i w Warszawie, na festiwalach kultury żydowskiej w Krakowie i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a także od trzech lat jest gościem Muzycznego Spaceru Ulicami Starej Pragi w Warszawie.
Płyty: „Прощай, Корова!”, „Патиссоны”, „Klezmer iz dead”.

Przed koncertem zapraszamy projekcję współczesnych animacji z Izraela.

18:30 → kredka/ wycinanka/ plastelina / 2D/ 3D || najnowsze animacje z Izraela

WSTĘP WOLNY

Są odzwierciedleniem współczesnej sztuki animacji: przedstawiają najnowsze rozwiązania w połączeniu z tradycyjnymi technikami, eksplikują najnowsze tendencje. Tworzą małe 4- 5-minutowe etiudy, poświęcone tematom czasem ciepłym i żartobliwym, czasem refleksyjnym. Trzymają w napięciu, cieszą i zaskakują widza, pozostawiając mu wiele do myślenia.

*Animacje zostały udostępnione przez organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” – Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.


NAYEKHOVICHI – Moscow Klezmer Band
7.03.10 godz.20.00
Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38

bilety: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu koncertu

Tags: , ,

Comments are closed.